Věrohodnost informačních zdrojů

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Jonák, Z. (2004): Jak rozpoznat věrohodnost, relevanci, spolehlivost informací a informačních pramenů. Součást cyklu Uplatňování kritického myšlení. Článek poukazuje na možnost využití metod kritického myšlení při ověřování vyhledaných dokumentů. Popisuje některé průkazné indicie, které upozorňují v souboru vyhledaných dokumentů na možné nerelevantní dokumenty, jež se prozrazují opomenutím či zkreslením citací použitých zdrojů, vytržením výroku z jeho kontextu či jeho použitím v jiných souvislostech.

Jonák, Z. (2004): Příznaky nevěrohodných informačních zdrojů. Součást cyklu Uplatňování kritického myšlení. Tento text se zaměřuje na méně zjevné indicie, s nimiž je možné se setkat v textech, které se snaží tvářit jako texty vědecké.

Další zdroje (dle Jonáka)[editovat | editovat zdroj]

Petrželka, J. (2000) "Sókratovská metoda" na internetu. (Dostupné z www: http://profil.muni.cz/cgi-bin/toISO-8859-2.eng/01_2000/sokrates.html)

Puech, L. (2004) Čtrnáct neplatných argumentů, kterými se hájí paravědy (Dostupné z www: http://www.sisyfos.cz/sisyfos/zpravodaj/sis17_04.htm)

Pro výzkum a výuku na vysokých školách[editovat | editovat zdroj]

Internetový detektiv - průvodce pro výuku kritického myšlení, jež je nezbytné při využití internetu a hodnocení kvality jeho zdrojů . dostupné v angličtině na <http://www.vts.intute.ac.uk/detective/index.html>