Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bez shrnutí editace
Cílem ekoznaček (oficiální název je „environmentální značení“, EZ) je poskytnout spotřebiteli spolehlivou informaci o tom, že výrobek poškozuje životní prostředí co nejméně a v každém případě méně než srovnatelné neoznačené výrobky. Velmi často garantuje spolehlivost této informace stát prostřednictvím nějaké státní instituce.
 
V tomto případě se spotřebitel může (zcela dobrovolně) rozhodnout, zda se chce chovat šetrně k životnímu prostředí a preferovat takto označený výrobek, či nikoli. Aby bylo označování ekologicky šetrných výrobků důvěryhodné, musí být garantováno uznávanou autoritou (státním orgánem či jím pověřenou a veřejně kontrolovatelnou institucí).
 
== Ekoznačky - výhody ==
*Pro podnikatele, poskytujícího výrobek či službu s ekoznačkou
**[[Environmentální aktivity podniku|zlepšení image podniku]]
**zlepšení konkurenceschopnosti výrobku/služby, jejich odlišitelnost od ostatních výrobků
**certifikační autoritou garantované potvrzení vyšší užitné hodnoty výrobku na základě toho, že prošel přísnými testy prokazujícími splnění kvalitativních a ekologických požadavků
== Ekoznačky v České republice ==
V České republice je garantem environmentálního značení stát prostřednictvím Agentury pro ekologicky šetrné výrobky při České informační agentuře pro životní prostředí (CENIA). Ta je zaprvé garantem Národního programu označování ekologicky šetrných výrobků, v rámci něhož se uděluje Ekoznačka ČR, zadruhé za druhé je pro Českou republiku kompetentním orgánem pro udělení ekoznačky Evropské unie (The Flower). Kromě těchto řekněme „místních“ ekoznaček se lze na trhu setkat i s dalšími značkami. U těch je však třeba vždy si zjistit, o čem vlastně informují a kdo je uděluje.
== Rady pro podnikatele ==
**k udělení opět třeba certifikace Agenturou pro ekologicky šetrné výrobky;
**rozdíl mezi EZ I. typu a EZ III. typu: EZ I. typu je možné použít pro výrobky či služby, pro které již je definovaná kategorie v rámci Ekoznačky ČR; EZ III. typu lze použít v případě, že taková kategorie dosud neexistuje.
*'''Ekoznačka Evropské Unieunie'''
**Je velmi podobná environmentálnímu značení typu I., protože má předem stanovené kategorie výrobků a služeb, v nichž lze usilovat o ekoznačku, ale není normou ISO, řídí se předpisy EU;
**kompetentním orgánem pro udělení v ČR je Agentura pro ekologicky šetrné výrobky.
2 625

editací

Navigační menu