Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 531 bajtů ,  22. 2. 2010, 22:31
bez shrnutí editace
Postup při psaní odborného textu
== Krok 1 - Čtení pro psaní ==
Ve všech oblastech vašeho zájmu, V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu svého tématuproblému, o který se zajímáte.
V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.
Pro lepší pochopení své četby si projděte náš '''[[Nápověda:Manuál pro čtení|manuál pro čtení]]'''
* můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky
* pak můžete si napsati '' 'krátký souhrn''' celého textu.
== Krok 2 - Předběžné psaní ==
Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti.
Použijte '''[[Nápověda:Techniky předběžného psaní|techniky ného předběžného psaní]]''' pokud si nejste jisti, jak začít s tímto brainstormingemzačít.
== Krok 3 - Práce se zdroji ==
V této fázi je třeba shrnout a vyhodnotit, co jiní odborníci o vašem tématu již napsali na vaše téma.
* Měli byste začít s'''[[Nápověda:Literární rešerše|rešerší literatury]]'''. * Napište si '''[[Nápověda:Anotace|anotace]]''' jednotlivých svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet své vlastní představy - ty tyto anotace vám pak pomohou s vlastním textempsaním! * Můžete použít Tyto své poznámky můžete použít v úvodu vašeho , nebo s nimi pracovat v analytické části textu.
== Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného tématuproblému" == Téma, o kterém budete psát, patří určitému konkrétnímu oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...). Vaše téma můje pojmově Pojmy, metodicky metodika atd. , které používáte, musí být součástí těchto oborů.
=== "Výzkumná otázka" ===
Formulujte svou '''[[Nápověda:„Výzkumná“ otázka|"výzkumnou" otázku]]''' ve sféře vašeho zájmuv rámci tématu, o které se zajímáte.
Navrhněte název článku, popište stručně Pro svůj problém, který se chystáte zkoumat, navrhněte název a stručně jej popište.* Založte si vlastní stránku s "vaším výzkumn´ým výzkumným tématem" a pokračujte v práci na Vašem vašem článku přímo tam.
* Dodržujte '''[[Nápověda:Jak psát odborný text|pravidla pro psaní ]]'''.
=== Teze Hypotéza === "Teze Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou********, že - tato jedna věta v novinách, že tvrdíovládá a strukturuje celou argumentaci, ovládací prvky a struktury celé argumentacepotvrzuje se jí." (<ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. ''Dartmouth Writing Program'' [online] [~ 2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/ psaní ~writing/ materiály materials/ student / ac_paper / develop.shtml Dartmouth Psaní Program])</ref>. Jaký je vztah mezi výzkumem otázek výzkumnou otázkou a prohlášení o prácihypotézou? Váš výzkum Vaše výzkumná otázka musí být "odpovědělzodpovězena" - výkaz práce a hypotéza je právě tato potenciální "odpověď". Příčin může být Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jedno pro zaměření své esejejednu, která zaměří váš výzkum. Vaše práce se prohlášení bude něcohypotéza je to, co vaši potřebu pokusit se pokoušíte svým textem "ukázatprokázat" ve své eseji. Během minulých týdnech etap práce jste byli s využitím své vlastní názorystavěli na svých vlastních názorech, a minulý týden si prozkoumal vaší oblasti zájmu v literatuřeposléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás se již začaly definovat vaše názory a dělali je jasné, ve své wiki stráncezačali vymezovat svůj výzkumný problém, a tento týden nyní tento proces musí být dokončen do každý. Vaše otázky výzkumu výzkumná otázka a výkaz práce budou muset hypotéza by měly být výslovně stanovena vysloveny v úvodu svého esejetextu. Nakonec bude vaše otázky a výzkumné práce výkaz slouží budou sloužit k definování své eseji titulnadpisu, ale to nemusí může být provedena provedeno až později. Během tohoto týdne identifikovat vaši otázku a "odpověď" (výkaz práce) a napište na tyto wiki stránku. Můžete si přečíst více o tom, jak postupovat v následující části tohoto úkolu úvodní části.
== Krok 5 - Navrhování esej První verze textu == Při psaní text u této VCSE Wiki, textu se podívejte se na požadovanépožadovanou '''[[ Nápověda: Struktura stránky | Struktura strukturu stránky ]]''' - pomůže vám vaše strukturovat váš vlastní psaní struktury produktutext. * Můžete začít s úpravami svéhopsát svůj '' 'úvod'''. Bude Ten se pravděpodobně změní poté, co vyvinuli vytvoříte celý článek, ale bylo by bude pro vás užitečné v této fázi popsat váš problém a definovat základní pojmy v této fázi. Použijte [http://www.dartmouth.edu/ ~ psaní writing/ materiály materials/ student / ac_paper / write.shtml # intra intros popis dobrý úvoddobrého úvodu] v on-line materiálů materiálech Univerzity Dartmouth<ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/ ~ psaní writing/ index.html Psaní v programu Dartmouth]</ref>. . * NávrhNavrhněte '' ' "mapymapu" esejsvého textu'''. Mohlo Mohla by to být přehled o svém budoucím osnova vašeho budoucího článku, nebo jednoduchý popis vaší myšlenky - jasně vysvětlit vysvětlete východisko svých myšlenekúvah, a kde se vaše myšlenky budou zřejmě konecjejich možné vyústění.
Každý, kdo pracuje v jiném pořadíjinak: můžete začít pracovat na krátké anotace body krátkými anotacemi odstavců v plánované plánovaném "tělotěle" vašeho textu, a poté napsat svůj úvod a závěr pár slovna závěr. To je jen na vás - můžete dokonce změnit toto měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.
Podpora tohoto úkolu můžete najít v následujících tabulkách== Krok 6 - Rozvíjení textu== Soustřeďte se na obsah, které vám pomohou strukturu vaší práce v a vytvořte vhodnou '''[http://jaltwww.dartmouth.orgedu/~writing/pansigmaterials/2005student/HTMLac_paper/Hayashiwrite.htm shtml strukturu & organizaci]''' částí textu]
V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky: * Neupraveném vzorku Student Essay Mapa Je logický? * Peer Úpravy na úvod Podporují argumenty moje závěry? * Vývoj Vzory pro akademické eseje Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.
== Krok 6 - Rozvoj svůj článek == Soustřeďte Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se na obsahudržela vnitřní souvislost textu, a'' '[http://www.dartmouth.edu/ ~ psaní / materiály / student / ac_paper / writehned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.shtml zvážit strukturu & organizace]''' z text]]
V pracovní obrys textu zeptat na to: * Je to logické? * to podporuje moje práce? * je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.  Pak napsat body a poskytnout důkazy o nápady (vyjádřeno jako téma věty), které obsahují. Budete muset revidovat text pro soudržnost hned po první návrh je připraven - jinak by nemělo smysl.   A nakonec, se podívejte se ještě jednou na vaševáš '' 'úvod''', a formulovatformulujte '' 'závěr'''. WriteNapište '' 'anotaceanotaci''' anebo '' 'abstraktníabstrakt''', podívejte se znovu na'' 'Názevnázev''' (to ještě vyjádřit vyjadřuje jádro vašeho článku?) ZlepšitZlepšete '' 'seznam referencíliteratury a odkazů'''.  Nezapomeňte se podepsat Váš text na konci! Můžete také použít materiály [[http://www.writing.ku.edu/students/docs/research.pdf|University Kansas psaní Center]] - především sekci o Drafting.
Nezapomeňte podepsat svůj text!
== Krok 7 - Revize textu ==
Viz'''[[ Nápověda:Revize textu|revize textu ]]''': aktualizovat zlepšete svůj text podle kritéria kritérií kvality. Můžete začít s'''[[ Nápověda:Analýza textu|analýzou textu]]'''! analýzu textu
=== Peer review ===
'''[[ Nápověda:Peer review|Peer review ]]''' proces je základem pro vzájemné hodnocení.  == Reference == Referenční seznam zdroju - jde'' '[pravidla http://en.wikipedia.org/wiki/Citation citace]'''
=== Externí odkazy =Odkazy == Webové Odkazy čleňte dle [[Nápověda:Struktura stránky, kde by mohla být další informace k tomuto tématu našel. |požadované struktury]] prosím citát je správně používat Při vytváření [[Nápověda:Seznam použité literatury|seznamu zdrojů a literatury]] respektujte '''[httpNápověda://owl.english.purdue.edu/owl/resource/560/01/ APA formatCitace a bibliografické údaje|citační pravidla] '''
Jste-li citovat zdroj Jestliže citujete stránky z Wikipedie http://en.wikipedia.org/, stačí kliknout na odkaz Cite na Citovat tuto stránku z nástrojů (nástroje na levé straně každé stránky).
Citace používat styl, který je konvenční pro vás - jsme zvolili styl APA, jak je to nejčastější.=== Reference ===<references>
1 149

editací

Navigační menu