Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 114 bajtů ,  26. 6. 2009, 13:25
bez shrnutí editace
== Úvod ==
Základ slova je latinského původu. Ablatio = odnést pryč, snést, odejmout, odchlípit.<ref name="ccc">ABZ slovník cizích slov [online]. 2009 [cit. 2009-06-25]. Dostupný z WWW:http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/ablace</ref>. V tomto případě se vztahuje k odtávání a odnosu hmoty ledovce, ale v rámci geologie také k odnosu horninových částic (zvětralin) větrem; vyvátí.<ref name="bbb">PETRÁNEK,J.Geologická encyklopedie [online]. 1993 [cit. 2009 -06 -26] Dostupný z WWW:http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?ablace</ref>.
V poslední době je to jeden z významných ukazatelů globální změny klimatu. Zvýšená míra tohoto procesu zvláště u vnitrozemských ledovců se jeví jako zásadní problém, kterým je třeba se urychleně zabývat.
Při tání ledovce dochází k uvolňování velkého objemu vody, která s sebou odnáší značné množství materiálu a to hlavně z půdního profilu, ale také z geologického podloží a dochází tak vlastně k vodní erozi. To platí samozřejmě hlavně pro horské ledovce, které jsou tak zdrojnicí pro tzv. divočící ledovcové řeky a ledovcová jezera.
"Ledovce jako otevřené geosystémy mají vstup a výstup. Vztah mezi vstupem a výstupem ledu, firnu a sněhu je označován jako bilance ledovce a je zpravidla vyjadřován ve vodním ekvivalentu (tj. v množství vody vznikající táním). Vstup označujeme jako akumulaci, tj. všechny pochody, které jsou spojeny s přírůstkem sněhu, firnu nebo ledu v ledovci. Výstup označujeme jako ablaci, tj. všechny pochody spojené se ztrátou hmoty v ledovci. Čára oddělující na ledovci zónu akumulace od zóny ablace je označována jako čára rovnováhy" <ref name="a">Grygar, R., Jelínek, J. (2008): Geografie pro technické obory, přednáška 10., Institut Geologického Inženýrství – HGF, VŠB - TU Ostrava (cit. 2008-11-26). Dostupné naWWW: http://geologie.vsb.cz/geomorfologie/Prednasky/10_kapitola.htm</ref>.
<br/>
[[Soubor:ablace.jpg]] <br/>Vztah mezi zónou akumulace a ablace oddělené čárou rovnováhy<br/>Zdroj: autor
[[Soubor:Schneeferner.JPG‎|Ledovec Schneeferner]] <br/> Schneefernský ledovec .<ref>LATERNSER, R.Wikimedia commons [online]. 29.8.2003 [cit. 2009-06-26] Dostupný z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schneeferner.JPG</ref>. <br/>
== Zdroje ==
63

editací

Navigační menu