Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Co citovat v anonymním zdroji

Přidáno 28 bajtů, 16. 11. 2018, 17:09
Je potřeba citovat, že nebe je modré?
== Je potřeba citovat, že nebe je modré? ==
Problematika citování v neanonymních zdrojích je zvláště relevantní pro Wikipedii, která je nejnavštěvovanější stránkou na světě v oblasti informačních zdrojů. Často je uváděno, že Wikipedie je anonymní zdroj. To není přesné. V historii editací je možné dohledat všechny změny a v případě registrovaných uživatelů i jejich profily, popř. přehled všeho, co na Wikipedii udělali. A i v případě IP adres se zobrazuje jejich historie. Faktem je, že hledat konkrétní editace konkrétních uživatelů v rámci článků je časově náročné. A zejména nikdo není podepsaný pod článkem jako celkem, proto je možné Wikipedii považovat za anonymní zdroj. [[File:Alaska Airlines Boeing 737-890 N579AS.jpg|thumb|Je nebe modré?|184x184pixelů]]Na Wikipedii se problematika citování zdrojů často řeší. Mezi základní pravidla Wikipedie patří, že na ní není prostor pro žádný vlastní výzkum (tedy informace, které nebyly publikovány jinde) a ověřitelnost (všechna nezjevná tvrzení by měla být ověřitelná z věrohodných sekundárních zdrojů jako jsou např. vědecké články). Viz přehledové články [[Wikipedia:Citing sources]] a [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Common_knowledge Wikipedia:Common knowledge]. Základním problém s citacemi na Wikipedii se dá shrnout do dvou otázek 1). Jaké zdroje jsou považovány za důvěryhodné (zde se dá vyjít např. z guidelinu [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Identifying_reliable_sources Wikipedia:Identifying reliable sources]) 2). Co citovat a co ne, resp. co je [[společná znalost]] a co není. Na tuto otázku jsou na Wikipedii dvě eseje, které ilustrují tuto problematiku.:
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:You_don%27t_need_to_cite_that_the_sky_is_blue Nepotřebujete citovat, že nebe je modré.] Esej argumentuje proti pedantství určitých editorů (jeden např. vyžadoval zdroj pro tvrzení, že většina lidí má 5 prstů). Tyto námitky mohou být [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Disruptive_editing rušivou editací].
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:You_do_need_to_cite_that_the_sky_is_blue Potřebujete citovat, že nebe je modré.] Esej argumentuje pro to, že i tvrzení, která se zdají zjevná potřebují , je vhodné uvést citaci, např. a) protože obvykle vedou k podrobnější znalosti; b) tvrzení, která považujeme za zjevná a společnou znalost nemusí být zjevná těm ostatním. Wikipedie je globální projekt a lidi na nic přicházejí z různých kultur a zázemí.[[File:Sandro Botticelli - La nascita di Venere - Google Art Project - edited.jpg|thumb|Sandro Botticelli - La nascita di Venere (Zrození Venuše) - Google Art Project - edited]]Pokud se rozhodneme citovat vše, měli bychom zvážit kontext daného tvrzení a nalézt věrohodný zdroj (pokud zdroj nenalezneme, popř. nám tvrzení přijde až moc zjevné můžeme si také položit otázku, zda ho vůbec v textu uvádět). Něco jiného je tvrzení: ,,bezmračné nebe je modré."<ref>http://math.ucr.edu/home/baez/physics/General/BlueSky/blue_sky.html</ref> a něco jiného ,,na obraze Zrození Venuše od Boticelliho je nebe modré"<ref><nowiki>https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:You_do_need_to_cite_that_the_sky_is_blue</nowiki></ref>. V obou může být ideální uvést zdroj, jednak proto, že pokud : * Pokud dané tvrzení čte (formou softwaru umožňující převod textu do řeči) např. nevidomý člověk(nebo barvoslepý), který si tuto zkušenost nemůže osobně ověřit, není odkázán pouze na autora Wikipedie, který to tvrdí ale ví, že to tvrdí i další odborný zdroj. * Zejména je ale dobré citaci uvést, aby si čtenář mohl rozkliknout zdroj a dozvědět se nejen, že je bezmračné nebe modré (což ví) ale pochopit proč tomu tak je (protože molekuly ve vzduchu rozptýlí modré světlo ze slunce víc, než rozptýlí červené světlo<ref>http://math.ucr.edu/home/baez/physics/General/BlueSky/blue_sky.html</ref>); popř. se ve druhém případě jednoduše formou odkazu podívat na krásný Boticelliho obraz.
== Zdroje k dalšímu studiu problematiky ==
Byrokraté, editor
1 417
editací

Navigační menu