Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Důsledky rozpadu společné znalosti

Přidáno 265 bajtů, 16. 11. 2018, 12:44
bez shrnutí editace
Jako hlavní negativní aspekt můžeme vymezit právě ztrátu společného jazyka a problémy v komunikaci, protože nevíme, co ten druhý ví či neví. Jako pozitivní aspekt je naopak možné vyzdvihnout fakt, že díky protichůdným informacím je na jedince kladen tlak samostatně přemýšlet a kriticky myslet v souvislostech. Může tak pochopit, že na řadu otázek není jednoduchá odpověď (někdy platí a i b a záleží jen na kontextu), stejně jako v těžkých situacích není často dopředu jasné, co je dobré či špatné rozhodnutí. To může přispět vést k větší pokoře, hledání pravdy i solidaritě s těmi, kteří udělali špatné rozhodnutí.
Digitalizace a globální spolupráce ale může také pomoci k vytvoření nové společné znalosti lidstva. To je například motto Wikipedie: „Představte si svět, kde mají všichni lidé přístup k veškerým lidským znalostem. Právě na tom pracujeme.“ Právě služby jako Wikipedie pomáhají rekonstrukci společné znalosti, která je více založena na konsensu. Dobře udělaný článek na Wikipedii by neměl podávat odpověď na otázku (např. Co je to Bůh?) ale popsat, co hodnotného o tomto tématu napsali významní jedinci z různých oblastí, kteří se tímto tématem zabývají. Čtenář tak získá novou ,,společnou znalost" lidských tvrzení o [https://en.wikipedia.org/wiki/God Bohu], které může porovnat, srovnat se svými předešlými znalostmi a udělat si na tomto základě individuální vlastní znalost. Není již odkázán pouze na to, co mu řekne kazatel v kostele. Podobnou definici obecného ,,kolektivního povědomí" plní obrázky na Googlu, které dané slovo zobrazí tak jak je ve společnosti chápáno, resp. co si s tímto pojmem lidé mohou vybavit (např. Bůh v anglickém vyhledávání [https://www.google.cz/search?rlz=1CAACAO_enCZ797CZ797&biw=1536&bih=744&tbm=isch&sa=1&ei=W2PhW8PxMoS1sAfJw5jgAw&q=god&oq=god&gs_l=img.3..0i67k1j0l7j0i67k1j0.3596.4268.0.4614.4.4.0.0.0.0.105.289.3j1.4.0....0...1c.1.64.img..0.4.286...0i10i19k1j0i19k1j0i7i30i takto]). Digitální svět nám také může pomoci lépe nalézt zda to, co si myslíme je naše originální myšlenka, či zda ji řekl někdo konkrétní nebo je jí ''plný internet'' bez uvádění původu. Stačí zadat správně zvolená klíčová slova do Googlu.
Prostředí internetu může ale pomoci pouze pokud zůstane demokratické a otevřené novým směrům a nápadům. Což není samozřejmostí a i zde platí, že o svobodu je potřeba neustále usilovat a odolávat snahám o zbytečnou cenzuru a regulace.
Byrokraté, editor
1 417
editací

Navigační menu