Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 32 bajtů ,  14. 5. 2016, 17:48
bez shrnutí editace
V 70. a 80. letech 20. století přispěl k uvažování nad alternativními dopravními prostředky a popularizaci cyklistiky mix energetické krize, recese a vzrůstu znečištění ovzduší. V Kodani byly zavedeny neděle bez aut a velké demonstrace přiměly vedení města k rozvoji cyklostezek a zlepšení podmínek pro cyklisty.
V 90. letech vznikla první národní cyklostezka na světě. Kodaň zavedla program půjčování kol a zájem obyvatel o cyklistiku je stále velký. Dnes je pro obyvatele Kodaně a koneckonců celého Dánska pojem městská doprava pevně spojen s jízdním kolem. [[Cyklistika v Kodani:kolo.cz]]
'''Systém městské cyklistiky''' funguje po celém Dánsku. Zájmy uživatelů cyklostezek jsou zohledňovány dlouhodobými pracemi v územním plánu a výsledky jsou vidět na každém kroku. Cyklistům jsou k dispozici široké cyklostezky, semafory na křižovatkách jsou nastaveny tak, aby cyklisté mohli stále jet a nebyli na své cestě do zaměstnání zdržování. Existuje zde něco jako „zelená vlna“ s rozdílem preference cyklistů před automobilovou dopravou. V dnešní době je Dánsko a Kodaň samotná symbolem cyklistiky. Vzniká zde celá řada nových cyklistických projektů, nápadů a vizí, rodí se zde nové trendy v oblasti bezpečnosti, tak designu. Veškeré cyklistické komunikace jsou navíc zkvalitněny dalšími službami pro cyklisty. Funguje zde informační systém podávající informace o cyklistických mapách, trasách, dopravě zavazadel, pronájmu jízdních kol, cyklistického nářadí a mnoha dalších věcech.

Navigační menu