Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 8 bajtů ,  24. 4. 2014, 07:56
bez shrnutí editace
== Teoretická východiska ==
Jedním ze základních předpokladů pro udržitelný způsob života je ekologicky vzdělaná společnost; která se vyznačuje sdílením podobných hodnot a priorit (o rozšíření znalostí a vědomostí napříč společností pak usiluje [[environmentální vzdělání]]). Na individuální úrovni se nejedná se o askeziasketický styl života, sebetrýznění se nedostatkem a odpíráním si spokojeného života všech radostí (jak si někteří odpůrci myslí a deklarují). Ideálem udržitelného života je naopak šťastný a dlouhý život nás i ostatních, generací dnešních i budoucích, který klade důraz na shromažďovaní a rozvíjení statků duševních a opouštění zbytečných materiálníchzbytečností. Země s environmentálně šetrnou politikou figurují směle v čele žebříčku [[Ww:cz:CZ Index lidského rozvoje|Indexu lidského rozvoje]] ''(Human development index).''<ref>http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_indexu_lidsk%C3%A9ho_rozvoje</ref>
== Historie ==
Zájem o udržitelný způsob života se probouzí od padesátých let dvacátého století (tedy právě v době, kdy se neudržitelné tempo života povážlivě zrychluje). V roce 1954 vyšla kniha Žití dobrého života (''Living the Good Life''), kterou napsali Helen a Scott Nearing. Titul připravil cestu pro hnutí ,,Zpět k Zemi" (''back-to-the-land movement''), které se etablovalo na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Poté zájem o udržitelný život narůstá a věrně reflektuje ekologické probouzení západních společností. V roce 2007 pak [[OSN|OSN]] vydává publikaci Udržitelná spotřeba a produkce, podpora ke klimatu šetrných způsobů domácí spotřeby ([http://www.greeningtheblue.org/sites/default/files/Sustainable%20consumption%20&%20Production.pdf Sustainable Consumption and Production, Promoting Climate-Friendly Household Consumption Patterns]), která podporuje udržitelný životní styl v komunitách a domácnostech. Velké naděje, co se týče udržitelného způsobu života, se vkládají i do technologického pokroku, otázkou ale je, zda dokáže vyřešit, co sám způsobil. V Čechách se zájem o udržitelný způsob života probouzí po roce 1989, v jeho podpoře hraje důležitou roli - společně s dalšími environmentálně zaměřenými institucemi jako jsou např. [[ekocentrum|ekocentra]] - Společnost pro trvale udržitelný život.
== Důležité oblasti ==
Udržitelný způsob života pokrývá prakticky všechny lidské aktivity. Je důležité si proto pokládat následující otázky: '',,Je to, co dělám/co si koupím v pořádku z hlediska udržitelnosti?"''; ,'',Nemohu to, co dělám, dělat environmentálně šetrnějším způsobem?"''; '',,Opravdu to potřebuji (koupit)?"'' Níže následuje výčet hlavních oblastí důležitých pro udržitelný způsob života:
* Bydlení (o udržitelném způsobu bydlení pojednává článek [[ekologická architektura]])
* Energie (o udržitelném způsobu získávání energie pojednává článek [[Ww:cz:CZ Obnovitelný zdroj energie|obnovitelný zdroj energie]])
* Potraviny (o udržitelném způsobu získávání potravin pojednává článek [[Ww:cz:CZ Ekologické zemědělství|ekologické zemědělství]])
* Voda (o environmentálním aspektu vody pojednává článek [[Voda|voda]])
=== Reference ===
<references />
 === Literatura k dalšímu studiu ===
* Bio: měsíčník pro trvale udržitelný život: biopotraviny - ekozemědělství - ekozahrádka - permakultura. Hradec Králové: vh press, 1997- .
* JIČÍNSKÁ, Zdeňka, ed. Škola pro udržitelný život. 1. vyd. Brno: Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání, 2012. 39 s. ISBN 978-80-87604-04-5.
Byrokraté, editor
1 450

editací

Navigační menu