Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 292 bajtů ,  10. 4. 2014, 18:19
bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:  
'''Planetární meze''' (''anglicky: Planetary boundaries'') je koncept
 
'''Planetární meze''' (''anglicky: Planetary boundaries'') je koncept
 +
 +
Koncepce planetárních mezí
 +
 +
Koncepci planetárních mezí (planetary boundaries) přinesl Johan Rockstrom se svými spolupracovníky ze stockholmského Resilience Centre v r. 2009. Základní článek v časopise Nature má titul „Bezpečný prostor pro lidské aktivity“ (A Safe Operating Space for Humanity). Tento „bezpečný prostor“ je vymezen planetárními mezemi environmentální povahy. Autoři identifikovali 9 takových mezí:
 +
 +
* Změna klimatu
 +
* Acidifikace oceánu
 +
* Poškození stratosférické ozonové vrstvy
 +
* Biogeochemické toky fosforu a dusíku
 +
* Zdroje sladké vody
 +
* Využití území
 +
* Ztráta biologické rozmanitosti
 +
* Atmosférický aerosol
 +
* Chemická kontaminace
 +
 +
Pro 7 z těchto mezí byly stanoveny indikátory a navrženy přípustné hranice. Autoři soudí, že tři z mezí již byly překročeny: změna klimatu, biogeochemický tok dusíku a ztráta biodiverzity. Ve všech těchto případech se lidstvo již nepohybuje v bezpečném operačním prostoru.
 +
 +
Teorie planetárních mezí přináší nový prvek do diskuse o udržitelném rozvoji: Udržitelný rozvoj je takový, který využívá environmentálně bezpečného operačního prostoru vymezeného planetárními mezemi. Mimo jiné by to mohlo znamenat překročení dlouhé a neuzavřené debaty o tom, zda je možno dosáhnout udržitelnosti rozvoje za podmínky hospodářského růstu. Zřejmě není podstatné, jestli růst nebo ne, jaký růst a podobně: důležité je udržet se uvnitř planetárních mezí.
 +
 +
Tato koncepce je teprve na počátku dostatečně vážné a široké diskuse, až dosud jsou jen naznačeny základní principy. Klíčové je jistě stanovení potřebných indikátorů a od nich odvozených cílů včetně časových určení; protože jde o globální záležitost, předpokládalo by to globální konsensus stvrzený mezinárodními dohodami. To už není záležitost jen vědecké komunity, ale širokého mezinárodního procesu. Povzbudivé je, že v jednom případě se tento proces již podařilo úspěšně dokončit (ochrana ozonové vrstvy Země) a v několika dalších případech již je v běhu, byť zatím jen dílčím způsobem a s hubenými výsledky (změna klimatu, ztráta biodiverzity, chemická kontaminace).
 +
    
<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html</ref>  
 
<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html</ref>  
Byrokraté, editor
1 497

editací

Navigační menu