Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 532 bajtů ,  20. 3. 2014, 20:01
bez shrnutí editace
'''Udržitelný způsob života - UZŽ''' ''(anglicky: Sustainable living)'' je komplexní lidskou životní strategií, která vychází z koncepce [[Udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]]; jeho idee pak aplikuje na praktickou rovinu způsob života společnosti i jednotlivce. Jeho cílem je pak - laicky řečeno - umožnit přežít nám i generacím budoucím v co nejpříznivějším životním prostředí.
Český ekolog a zakladatel [[W:cz Společnost pro trvale udržitelný život|Společnosti pro trvale udržitelný život]] [[W:cz Josef Vavroušek|Josef Vavroušek]] ho definuje jako: ''"takový způsob života, který se přibližuje ideálům humanismu a harmonie vztahů mezi člověkem a přírodou, a to v časově neomezeném horizontu. Je založen na vědomí odpovědnosti vůči dnešním i budoucím generacím a na úctě k živé i neživé přírodě.“''<ref>http://www.hraozemi.cz/udrzitelny-rozvoj.html</ref>
== Teoretická východiska ==
Jedním ze základních předpokladů pro udržitelný způsob života je ekologicky vzdělaná společnost; která se vyznačuje sdílením podobných hodnot a priorit (o rozšíření znalostí a vědomostí napříč společností pak usiluje [[environmentální vzdělání]]). Na individuální úrovni se nejedná se o askezi, sebetrýznění se nedostatkem a odpíráním si spokojeného života (jak si někteří odpůrci myslí a deklarují). Ideálem udržitelného života je naopak šťastný a dlouhý život nás i ostatních, generací dnešních i budoucích, který klade důraz na shromažďovaní a rozvíjení statků duševních a opouštění zbytečných materiálních. Země s environmentálně šetrnou politikou figurují směle v čele žebříčku [[W:CZ Index lidského rozvoje|Indexu lidského rozvoje ]] ''(Human development index).''<ref>http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_indexu_lidsk%C3%A9ho_rozvoje</ref>
== Historie ==
 
Zájem o udržitelný způsob života se probouzí od padesátých let dvacátého století (tedy právě v době, kdy se neudržitelné tempo života povážlivě zrychluje). V roce 1954 vyšla kniha Žití dobrého života (Living the Good Life), kterou napsali Helen a Scott Nearing. Titul připravil cestu pro hnutí ,,Zpět k Zemi" (back-to-the-land movement), které se etablovalo na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Poté zájem o udržitelný život narůstá a věrně reflektuje ekologické probouzení západních společností. V roce 2007 pak [[OSN|OSN]] vydává publikaci Udržitelná spotřeba a produkce, podpora ke klimatu šetrných způsobů domácí spotřeby ([http://www.greeningtheblue.org/sites/default/files/Sustainable%20consumption%20&%20Production.pdf Sustainable Consumption and Production, Promoting Climate-Friendly Household Consumption Patterns]), která podporuje udržitelný životní styl v komunitách a domácnostech. Velké naděje, co se týče udržitelného způsobu života, se vkládají i do technologického pokroku, otázkou ale je, zda dokáže vyřešit, co sám způsobil.
== Důležité oblasti ==
Udržitelný způsob života pokrývá prakticky všechny lidské aktivity. Je důležité si proto pokládat následující otázky: '',,Je to, co dělám/co si koupím v pořádku z hlediska udržitelnosti?"''; ,'',Nemohu to co dělám dělat environmentálně šetrnějším způsobem?"''; '',,Opravdu to potřebuji koupit?"'' Níže následuje výčet hlavních oblastí důležitých pro udržitelný způsob života:
===* Bydlení=== [[ekologická architektura]]Ekodomy ===Energie=== ===Potraviny===
Fair trade* Energie
===Voda===* Potraviny
===Zdraví===* Voda
===Volný čas===* Zdraví
* Volný čas Ekocentra
== Odkazy ==
Byrokraté, editor
1 450

editací

Navigační menu