Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
pravopis
==Právo na různé způsoby využití díla==
Právo na různé způsoby užití díla je možno převádět, prodávat apod.<ref name=autpravo></ref> Například autor knihy/učebnice typicky podepíše smlouvu, na jejímž základě bude mít nakladatelsví nakladatelství exkluzivní právo na šíření knihy, zatímco autorovi poskytne nějakou odměnu (např. určenou nějakým procentem z výnosů, případně pevnou platbu).
Základním typem dohody o autorských právech je tzv. licence, licenční smlouva. Pomocí licenční smlouvy autor poskytuje oprávnění k užití díla za určitých podmínek (nejčastěji na základě odměny). Licence může být výhradní nebo nevýhradní – v případě výhradní licence se autor zavazuje, že licenci neposkytne nikomu jinému<ref name=autpravo></ref>.
V českém právním řádu není možné převést či prodat samotná autorská práva – ta zůstávají vždy autorovi. Stejně tak nemůže autor poskytnout licenci na způsob využití, který v době udělení licence nebyl znám. Tato ustanovení mají za cíl chránit autora před uzavřením nevýhodné smlouvy<ref name=autpravo></ref>.
Autor díla ovšem může poskytnout k dílu licenci i zcela neformálně - např. tím, že dá kokrétní konkrétní osobě ústní souhlas, nebo k tím, že k dílu příslušnou licenci připojí - například tak, že dílo označí některou svobodnou licencí - např. [http://www.creativecommons.cz Creative Commons], GFDL, Design Science Licence apod.
==Základní zásady pro využití autorských děl ve výuce==
* Lze využívat ukázky (citace) z cizích děl ve vlastních výukových materiálech (Powerpoint apod.), za podmínek stanovených pro citace
* Lze upravit existující autorská díla tak, aby byla dostupná zdravotně postiženým studentům/žákům
* Je třeba vzít v úvahu, že fotografie je ucelené autorské dílo, což znamená , že převzetí celé fotografie (z internetu) v původním rozlišení je na úrovni okopírování celé knihy.
Podrobněji je tato problematika vysvětlena např. v [[/Otázky a odpovědi k aplikaci autorského zákona - dopis náměstka MŠMT/|Metodickému Metodickém dopise náměstka MŠMT z roku 2009]]
==Literatura a poznámky==
<references/>
2 625

editací

Navigační menu