Zóny bez aut

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Města (respektive části měst) projektované pro život zcela bez aut představují nový fenomén, zatím pouze málo známý a málo rozšířený. Zajímavý příklad dává tzv. Autofreie Mustersiedlung (vzorové osídlení bez aut) ve Vídni (adresa bytových domů bez aut je Nordmanngasse 25 – 27, Vídeň). Jedna z hlavních podmínek pro život v takovémto místě je zavázat se k tomu, že obyvatel nebude vlastnit automobil. Výstavba tohoto vzorového osídlení byla ukončena v prosinci 1999.

Místo 250 parkovacích míst, jak je ukotveno v rakouském zákoně (jedno parkovací místo na obytnou jednotku), jich bylo v této vzorové výstavbě postaveno pouze 20. Slouží jako parkovací místa pro sdílené automobily (car-sharing) a na parkování jízdních kol. Cílem bylo vybudovat obytný komplex zcela bez automobilů. Tento vzorový projekt zahrnuje 250 bytů/jednotek. Zachování kvalitní mobility pro obyvatele těchto bytů zajišťuje kvalitní veřejná doprava (poblíž dopravního uzlu veřejné dopravy Floridsdorf) a vybavení pro car-sharing (3 sdílená auta ve vlastní garáži).

Finanční úspory, kterých bylo dosaženo díky nebudování parkovacích garáží, byly využity na společné vybavení (jako je prodejna a opravna jízdních kol, sauna, společné místnosti, veřejná prádelna, solární ohřev vody, zelené plochy a další) tak, aby se zvýšila kvalita života rezidentů.

Auta z car-sharingu zajišťují pouze 5 % všech cest, které rezidenti vykonají. 9 z 10 domácností tak žijí prakticky zcela bez auta. Mezi obyvateli této části bez aut panuje velmi aktivní společenský život a řada místních iniciativ.

Další bydlení bez aut najdeme ve velké řadě měst, mimo jiné v

Obrázek: Bydlení bez aut, Freiburg (Breisgau)[1]

Freiburg1.JPG Freiburg2.JPG Freiburg3.JPG

Zdroje a poznámky