Wilson – začátek udržitelnosti v tenise?

Z Enviwiki
Verze z 30. 12. 2019, 17:16, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (autor Roman Váňa)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jistě si vzpomenete při hře tenisu, jak na začátku singlu nebo „deblu“ vytahujete míče z uzavíratelné dózy. Celé je plastová a napevno uzavřená, aby míče uvnitř neztratily herní vlastnosti, které jsou velice podstatné pro samotnou hru. Jakmile jednou otevřete už je jen otázka času, kdy se míče přestanou chovat tak, jak mají.

Co pak s onou plastovou dózou?

Dokážete si představit míč, který by byl v udržitelném obalu? Míč, u kterého jeho herní vlastnosti vydrží čtyřikrát déle než u běžného míčku. To jsou míče Triniti od společnosti Wilson! První míče na světě, které mají papírový obal a zároveň herní vlastnosti zůstávají stejné.

Příběh skrývající se za touto myšlenkou je zcela jednoduchý. 400 milionů tenisových míčů a 125 milionů tub s míči je prodáno a zároveň po použití vyhozeno. Je to spotřební zboží v tenisovém „průmyslu“. S tím vším se my, jako lidé, a hlavně příroda musí popasovat. Cílem bylo hráčům nabídnout míč s větší životností a zároveň s dlouhou životností s cílem zaměřit se na udržitelnost.[1][2]

Obal

Chtěl bych se zaměřit především na zmíněný obal, který je absolutně revoluční ve světě tenisu a je plně recyklovatelný. Obal je tvořen ze 100% FSC certifikovaného materiálu. Díky tomu se redukuje 125 milionů tenisových tub, které jsou každoročně vyhozeny. Tímto krokem se podílíme 5 % na zlepšení od znečištění plasty na zemi.[3]

Složení míče

Jádro je tvořeno z integrovaného plastomeru, které má 4x větší životnost než standardní jádra míčů. Míč je o 50 % více flexibilní kvůli většímu citu.[4]

Budoucnost obalu

Do budoucna je plánován jedlý obal s různými druhy příchutě. Tím pádem absolutně mizí recyklovatelnost a rovnou obal bude fungovat jako potrava například po tréninku nebo utkání. Zatím jsou tyto myšlenky v samotných začátcích.

Oblečení

Do příštího roku tenisová značka Wilson uvede další novinku na trhu v podobě udržitelnosti. Některá z triček budou z udržitelného materiálu tencel. Tento materiál je vyráběn z eukaliptového dřeva a je tedy stoprocentně přírodně rozložitelný. Výroba tencelu probíhá následovně – eukalyptové dřevo je zbaveno kůry na povrchu a poté posekáno. Dále se materiál rozvaří na celulózu. Tato rozvařená celulóza se mechanicky roztahují na danou tloušťku tak, aby byla dostatečně tenká na použití. Po celém tomto procesu vlákna prochází čistícím procesem od chemikálií.

Vlastnosti Tencelu

Tencel materiál má výborné termoregulační účinky. Dokáže udržet teplo ale i odvádět teplo z povrchu těla, tím pádem se dá oblečení skvěle využít v jakémkoliv ročním období. Zároveň dokáže absorbovat vlhkost. Jestliže se při pohybové zátěži začneme potit, pot absorbují vlákna Tencel a tím se zajistí příjemné suché prostředí na povrchu těla. Další důležitou vlastností materiálu je schopnost zabránit tvorbě bakterií, které zapříčiní zápach.[5][6]

Závěr

Značka Wilson se rozhodla jít směrem udržitelnosti, což pozitivně ovlivňuje naše životní prostředí a je tedy velice šetrné vůči přírodě. Tato značka je revoluční co se týče výroby míčů, které by do budoucna mohly nahradit klasické hrací míče jako např. US OPEN. Od Wilsonu je to velice dobrý krok, pokud se podíváme jaké obrovské množství odpadu se tvoří při vyhazování míčů a jejich tub, které se obtížněji recyklují. Můžeme doufat, že i další konkurenti se rozhodnou jít tímto směrem a budeme společně pozitivně ovlivňovat naši planetu, její klima a například i ovzduší, ve kterém žijeme.

Odkazy

Reference

  1. Wilson Sporting Goods - Official Website. Wilson Sporting Goods - Official Website [online]. [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. NEWCOMB, Tim. Wilson’s Sustainability Efforts Include Fresh Approach To Tennis Ball Construction, Packaging. Forbes [online]. [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Triniti Tennis Balls - 4 Ball Can. www.wilson.com [online]. 2019-08-22 [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Wilson launches sustainable tennis ball Triniti – Amer Sports. www.amersports.com [online]. [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. 
  5. DOKONALÝ SPÁNEK – TOP VLASTNOSTI TENCELU [online]. 2015-07-12 [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. (česky) 
  6. SOBÔTKA, Martin. TENCEL® materiál z eukalyptového dreva. STACO nepremokavé prestieradlá [online]. [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. (slovensky)