Wiki - metodika/Autorské licence: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka: Při bouřlivém rozvoji informačních technologií, ale také změnami v sociálních vzorcích, vyvolaných těmito technologiemi i v oblastech například uměleckých ...)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
Při bouřlivém rozvoji informačních technologií, ale také změnami v sociálních vzorcích, vyvolaných těmito technologiemi i v oblastech například uměleckých vedly k tomu, že tradiční pojetí autorského práva přestalo vyhovovat.  
Při bouřlivém rozvoji informačních technologií, ale také změnami v sociálních vzorcích, vyvolaných těmito technologiemi i v oblastech například uměleckých vedly k tomu, že tradiční pojetí autorského práva přestalo vyhovovat.  


První oblastí, kde došlo k prolomení tradičního pojetí autorského práva, resp. autorských licencí byla oblast vývoje počítačového software - v roce 1983 byl založen "Projekt GNU", který si dal za úkol vývoj kompletně svobodného operačního systému. To se podařilo dokončit v roce 1992<ref name=GNU>.Přispěvatelé Wikipedie, Projekt GNU [online], Wikipedie: Otevřená  encyklopedie, c2010, Datum poslední revize 22. 09. 2010, 03:58 UTC, [citováno  24. 11. 2010] <http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Projekt_GNU&oldid=5860227></ref>


Od té doby došlo k bouřlivému vývoji v této oblasti, dnes označované  jako "Svobodný sofware" resp. "Free Software"<ref>více  viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Port%C3%A1l:Svobodn%C3%BD_software</ref>  a to včetně právního ošetření pomocí příslušných autorských licencí<ref name=GNU></ref>. Nutno podoknout, že ačkoliv ve svých začátcích vznikla tato iniciativa mezi lidmi, odmítajícími běžné tržní principy, jedná se dnes o zcela regulerní oblast podnikání, která plně využívá moderní technologie a ekonomické zisky neplynou autorům z prodeje vlastního software, ale např. z poradenských služeb, reklamy atd.


Úspěšnost svodobného software spolu s masovým rozšířením interentu a postupným nástupem Web2.0 nástrojů<ref>viz např. http://www.paulgraham.com/web20.html</ref> vedl k potřebám vytvořit obdobné autorské licence také pro normální texty či další autorská díla. Původně se začala používat licence GNU FDL<ref>viz http://cs.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License</ref>. Tato autorská licence byla použita původně také v roce 2001 při vzniku Wikipedie. Postupně vznikalo několik různých iniciativ, z nichž asi nejúspěšnější v dnešní době je sada licencí [[/Creative Commons/]] stejnojmenné americké neziskové organizace<ref>viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons</ref>.


Autor díla ovšem může poskytnout k dílu licenci i zcela neformálně -  např. tím, že dá kokrétní osobě ústní souhlas, nebo k tím, že k dílu  příslušnou licenci připojí - například tak, že dílo označí některou  svobodnou licencí - např.
== Poznánky a literatura ==
Creative Commons
<references/>
, GFDL, Design Science Licence apod.

Verze z 24. 11. 2010, 14:56

Při bouřlivém rozvoji informačních technologií, ale také změnami v sociálních vzorcích, vyvolaných těmito technologiemi i v oblastech například uměleckých vedly k tomu, že tradiční pojetí autorského práva přestalo vyhovovat.

První oblastí, kde došlo k prolomení tradičního pojetí autorského práva, resp. autorských licencí byla oblast vývoje počítačového software - v roce 1983 byl založen "Projekt GNU", který si dal za úkol vývoj kompletně svobodného operačního systému. To se podařilo dokončit v roce 1992[1]

Od té doby došlo k bouřlivému vývoji v této oblasti, dnes označované jako "Svobodný sofware" resp. "Free Software"[2] a to včetně právního ošetření pomocí příslušných autorských licencí[1]. Nutno podoknout, že ačkoliv ve svých začátcích vznikla tato iniciativa mezi lidmi, odmítajícími běžné tržní principy, jedná se dnes o zcela regulerní oblast podnikání, která plně využívá moderní technologie a ekonomické zisky neplynou autorům z prodeje vlastního software, ale např. z poradenských služeb, reklamy atd.

Úspěšnost svodobného software spolu s masovým rozšířením interentu a postupným nástupem Web2.0 nástrojů[3] vedl k potřebám vytvořit obdobné autorské licence také pro normální texty či další autorská díla. Původně se začala používat licence GNU FDL[4]. Tato autorská licence byla použita původně také v roce 2001 při vzniku Wikipedie. Postupně vznikalo několik různých iniciativ, z nichž asi nejúspěšnější v dnešní době je sada licencí Creative Commons stejnojmenné americké neziskové organizace[5].

Poznánky a literatura

  1. 1,0 1,1 .Přispěvatelé Wikipedie, Projekt GNU [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2010, Datum poslední revize 22. 09. 2010, 03:58 UTC, [citováno 24. 11. 2010] <http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Projekt_GNU&oldid=5860227>
  2. více viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Port%C3%A1l:Svobodn%C3%BD_software
  3. viz např. http://www.paulgraham.com/web20.html
  4. viz http://cs.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License
  5. viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons