Vlajkový druh: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: __NOTOC__ '''Vlastní text stránky''' Má být dělený do odstavců; lze využít [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz...)
 
m (removed Category:Ekologie using HotCat)
 
(Není zobrazeno 26 mezilehlých verzí od 5 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
== Definice ==


'''Vlastní text stránky'''
Vlajkové druhy jsou populární a veřejností oblíbené rostliny nebo zvířata, která jsou často spojována s důležitou kulturní hodnotou. Jejich ochranou zajišťujeme i ochranu dalších druhů, které žijí ve stejném prostředí. Vlajkové druhy rovněž slouží jako symboly širší ochrany prostředí, ve kterém se vyskytují<ref name="Schwartz">Schwartz M. W. (1999) Choosing the Appropriate Scale of Reserves for Conservation, Annual Review of Ecology and Systematics, Vol. 30 (1999), pp. 83-108
Má být dělený do odstavců; lze využít [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz.C5.AF nadpisů různých úrovní]
</ref>.
Do textu musí být vloženy [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vzhled_a_styl#Reference odkazy] na citovanou literaturu a zdroje.


A po vlastním textu stránky mohou být uvedeny následující informace (pokud následují, tak v tomto pořadí a na této úrovni nadpisu)
Vlajkový druh je druh, který díky své popularitě může představovat přísun finančních prostředků použitelných pro ochranu [[biodiverzita|biodiverzity]]. Bylo prokázáno, že obratlovci (čím větší, tím lépe) jsou nejefektivnější vlajkové druhy, těšící se největšímu zájmu široké veřejnosti. S dobře vedeným managementem lze prostředky získané na ochranu vlajkového druhu použít na komplexní ochranu celého [[Habitat|habitatu]], v němž se daný druh vyskytuje<ref name="Andelman">Andelman J.(2000) Umbrellas and Flagships: Efficient Conservation Surrogates or Expensive Mistakes, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Vol. 97, No. 11 (May 23, 2000), pp. 5954-5959
</ref><ref name="Schwartz"/>.


== Témata ==
== Problémy managementu vlajkových druhů ==
Zde by měly být odkazy na další stránky v Enviwiki, které jsou "nedílnou" součástí hlavního tématu.
 
Vyjímečně mohou odkazovat na externí stránky (lépe uvádět v odkazech)
Nicméně i zde je mnoho problémů. Jedním z nich je "poctivost" celého managementu. Pokud nejsou v managementu daného habitatu (kde se vlajkový druh nachází) vyhrazeny prostředky na jeho ochranu, těžko se ospravedlňují jiné ochranářské kroky, které jsou namířené např. na komplexní ochranu ekosystému či nějakého pro veřejnost nezajímavého, nicméně vysoce ohroženého druhu. Většinou se tento problém vyskytuje u vizuálně „ošklivého“ hmyzu, mikroorganizmů a obecně u bezobratlých živočichů. Stejně tak u nenápadných, neznámých, druhů se špatnou pověstí či druhů, které jsou zapsány jako přenašeči chorob, či jinak člověka ohrožujících druhů<ref name="Schwartz"/>.
Vytvořte [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz.C5.AF seznam témat pomocí hvězdiček]
 
Dalším problémem je ne vždy známá ekologie druhů žijících na území vlajkového druhu. Pokud se management zaměří pouze na vlajkový druh a jeho ochranu, může se stát, že druhy, které měly z jeho ochrany těžit, mají jinou ekologii a tudíž veškerá opatření se pro ně minou účinkem. Například nosorožci v Namibii byli vybráni jako vlajkové druhy a prostředky měly ochránit i ostatní velké býložravce. Bylo však zjištěno, že chování nosorožců při extrémních suchách je naprosto odlišné od zbylých šesti druhů býložravců. Ostatní druhy totiž migrovaly mezi jednotlivými habitaty, nosorožci však nikoliv<ref name="Schwartz"/>.
   
   
Používání vlajkových druhů jako prostředků k získání podpory veřejnosti v otázkách ochrany je stále velice oblíbená strategie ochranářského managementu. Mnoho vědců však v dnešní době význam vlajkových a deštníkových druhů kritizuje a poukazuje na limity jejich použitelnosti (viz výše)<ref name="Senior">Senior K. (2003) Save the Ecosystem, Save the Species, Frontiers in Ecology and the Environment, Vol. 1, No. 3 (Apr., 2003), p. 116
</ref>.
== Příklady ==
'''Příkladů vlajkových druhů je nesčetné množství. Pro názornost například''' :
*''Jabiru mycteri'', největší létající pták žijící v Americe. Je to významný vlajkový druh pro ochranu mokřadů ve Střední a Jižní Americe. Druhy, které mají podobné ekologické nároky a které těží z jeho ochrany, jsou např. (''Ephippiorhynchus senegalensis'' nebo ''E. aiaticus'' )<ref name="Luthin">Luthin S. (1987) Status of and Conservation Priorities for the World's Stork Species, Colonial Waterbirds, Vol. 10, No. 2 (1987), pp. 181-202
</ref>.
*Wolemie, příklad z rostliné říše. Je to australský [[w:cs:endemit|endemit]] a zároveň kriticky ohrožená rostlina. Prostředky získané pro záchranu Wolemie mohou pomoci také druhům jako je například : ''Microstrobos fitzgeraldii'' ( také endemit ), či trpasličí horské borovice<ref name="wolemie">[http://www.wollemipine.cz/page.php?lang=cz&id=107&printer_friendly=true Wolemie]</ref>.
*''Anolis Gorgona'', ( anolis modrý ), ještěr se zářivě modrou kůží žijící na Kolumbijském ostrovu Gorgona. Prostředky poslouží k ochraně ostrova jako celku<ref name="ješter">[http://www.reptarium.cz/news/6878 Reptárium]
</ref>.
*Vydra říční jako zástupce druhů vyskytujících se na našem území.
== Zdroje ==
== Zdroje ==
Zde jsou uvedeny zdroje, využité k tvorbě této stránky/hesla.
<references/>
Tvorba [[Seznam použité literatury|seznamu použité literatury a dalších zdrojů]] je významnou součástí práce s textem.
Musí být ve správném formátu - využijte nápovědy pro [[Help:Citace a bibliografické údaje|správné citování]].


== Odkazy ==
== Odkazy ==
Měly by být [[Anotace|stručně anotované]]. Tuto část dělíme na následující podskupiny:
=== Související stránky ===


=== Související stránky ===
*[[Klíčový druh]]
Zde uvádíme stránky Enviwiki, které se stránkou volně souvisejí (jsou důležité pro pochopení širších souvislostí).
*[[Deštníkový druh]]
Tvorba vnitřních Wiki odkazů viz [[Nápověda:Jak editovat stránku|Nápověda]].


=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
Důležité externí on-line zdroje, které se stránkou volně souvisejí.
*[http://www.vydry.org/index.php?categoryid=51 Český nadační fond pro vydru]
Citujte správně: [[Help:Citace a bibliografické údaje#Bibliografické záznamy elektronických dokumentů|bibliografické záznamy elektronických dokumentů]].
*[http://www.zoologie.upol.cz/osoby/Grim/Ochrana_prirody_Jersey_zoo_1999.html 40 let zoo Jersey]
 
*[http://news.mongabay.com/2007/0307-blue_anole.html Gorgona (EN)]
=== Literatura ===
*[http://www.fauna-flora.org/ Fauna & Flora International (EN)]
Důležité off-line (tištěné) zdroje, které by měly sloužit k podrobnému studiu tématu.
Citujte správně: [[Help:Citace a bibliografické údaje#Bibliografické záznamy tradičních dokumentů |bibliografické záznamy tradičních dokumentů]] nebo použijte [[:Kategorie:Šablony pro citování|citačních šablon]]


[[Kategorie:Skupina D]]
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Ochrana přírody a životního prostředí]]

Aktuální verze z 25. 2. 2019, 16:53

Definice[editovat | editovat zdroj]

Vlajkové druhy jsou populární a veřejností oblíbené rostliny nebo zvířata, která jsou často spojována s důležitou kulturní hodnotou. Jejich ochranou zajišťujeme i ochranu dalších druhů, které žijí ve stejném prostředí. Vlajkové druhy rovněž slouží jako symboly širší ochrany prostředí, ve kterém se vyskytují[1].

Vlajkový druh je druh, který díky své popularitě může představovat přísun finančních prostředků použitelných pro ochranu biodiverzity. Bylo prokázáno, že obratlovci (čím větší, tím lépe) jsou nejefektivnější vlajkové druhy, těšící se největšímu zájmu široké veřejnosti. S dobře vedeným managementem lze prostředky získané na ochranu vlajkového druhu použít na komplexní ochranu celého habitatu, v němž se daný druh vyskytuje[2][1].

Problémy managementu vlajkových druhů[editovat | editovat zdroj]

Nicméně i zde je mnoho problémů. Jedním z nich je "poctivost" celého managementu. Pokud nejsou v managementu daného habitatu (kde se vlajkový druh nachází) vyhrazeny prostředky na jeho ochranu, těžko se ospravedlňují jiné ochranářské kroky, které jsou namířené např. na komplexní ochranu ekosystému či nějakého pro veřejnost nezajímavého, nicméně vysoce ohroženého druhu. Většinou se tento problém vyskytuje u vizuálně „ošklivého“ hmyzu, mikroorganizmů a obecně u bezobratlých živočichů. Stejně tak u nenápadných, neznámých, druhů se špatnou pověstí či druhů, které jsou zapsány jako přenašeči chorob, či jinak člověka ohrožujících druhů[1].

Dalším problémem je ne vždy známá ekologie druhů žijících na území vlajkového druhu. Pokud se management zaměří pouze na vlajkový druh a jeho ochranu, může se stát, že druhy, které měly z jeho ochrany těžit, mají jinou ekologii a tudíž veškerá opatření se pro ně minou účinkem. Například nosorožci v Namibii byli vybráni jako vlajkové druhy a prostředky měly ochránit i ostatní velké býložravce. Bylo však zjištěno, že chování nosorožců při extrémních suchách je naprosto odlišné od zbylých šesti druhů býložravců. Ostatní druhy totiž migrovaly mezi jednotlivými habitaty, nosorožci však nikoliv[1].

Používání vlajkových druhů jako prostředků k získání podpory veřejnosti v otázkách ochrany je stále velice oblíbená strategie ochranářského managementu. Mnoho vědců však v dnešní době význam vlajkových a deštníkových druhů kritizuje a poukazuje na limity jejich použitelnosti (viz výše)[3].

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Příkladů vlajkových druhů je nesčetné množství. Pro názornost například :

  • Jabiru mycteri, největší létající pták žijící v Americe. Je to významný vlajkový druh pro ochranu mokřadů ve Střední a Jižní Americe. Druhy, které mají podobné ekologické nároky a které těží z jeho ochrany, jsou např. (Ephippiorhynchus senegalensis nebo E. aiaticus )[4].
  • Wolemie, příklad z rostliné říše. Je to australský endemit a zároveň kriticky ohrožená rostlina. Prostředky získané pro záchranu Wolemie mohou pomoci také druhům jako je například : Microstrobos fitzgeraldii ( také endemit ), či trpasličí horské borovice[5].
  • Anolis Gorgona, ( anolis modrý ), ještěr se zářivě modrou kůží žijící na Kolumbijském ostrovu Gorgona. Prostředky poslouží k ochraně ostrova jako celku[6].
  • Vydra říční jako zástupce druhů vyskytujících se na našem území.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Schwartz M. W. (1999) Choosing the Appropriate Scale of Reserves for Conservation, Annual Review of Ecology and Systematics, Vol. 30 (1999), pp. 83-108
  2. Andelman J.(2000) Umbrellas and Flagships: Efficient Conservation Surrogates or Expensive Mistakes, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Vol. 97, No. 11 (May 23, 2000), pp. 5954-5959
  3. Senior K. (2003) Save the Ecosystem, Save the Species, Frontiers in Ecology and the Environment, Vol. 1, No. 3 (Apr., 2003), p. 116
  4. Luthin S. (1987) Status of and Conservation Priorities for the World's Stork Species, Colonial Waterbirds, Vol. 10, No. 2 (1987), pp. 181-202
  5. Wolemie
  6. Reptárium

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]