Tipy, jak čelit konspiračním teoriím a dezinformacím

Posuďte, jak jsou ochotni naslouchatEditovat

Ne každý je vždy připraven přizpůsobit svou víru a možná nebudete chtít trávit čas a energii rozhovorem s někým, kdo se pravděpodobně nezmění. Pokuste se zjistit, jak jsou ochotni vést otevřený a náročný rozhovor, a zapojte se, pouze pokud uvidíte pozitivní signály.

Vyberte si své bitvyEditovat

Některé konspirační teorie nestojí za to, aby byly rozkrývány (např. teorie duté nebo ploché Země, teorie předstíraného přistání na Měsíci atd.), protože obvykle nemají okamžitý dopad na realitu a je nepravděpodobné, že by mohly významným způsobem ovlivnit společnost.

Využijte soukromé diskuseEditovat

Nekonfrontujte lidi veřejně, protože to vytváří sociální tlak na ně. I když jednáte s respektem, člověk se může bránit, aby si zachoval tvář. Místo toho jděte do soukromí, zkuste si promluvit v soukromém prostoru, kde se člověk cítí bezpečně a v pohodě.

NeútočteEditovat

Pokuste se vést pozitivní a důvěryhodný dialog. Projevujte úctu, abyste zabránili tomu, aby se ten druhý cítil ohrožený a bránil se.

Ptejte seEditovat

Ptejte se skutečným zájmem, abyste ukázali, že se skutečně chcete vžít do kůže druhé osoby. Dialog vyžaduje dva, takže musíte dát najevo svou otevřenost, abyste povzbudili i druhou osobu, aby byla otevřená. To vám také pomůže pochopit lépe jejich způsob přemýšlení – ne všechny konspirační teorie jsou stejné.

Vydejte se na společnou cestu za pravdouEditovat

Místo toho, abyste se postavili oponenta do pozice prohrávajícího, zkuste navodit situaci spojenectví, které se snaží odhalit pravdu. Tímto způsobem je to situace prospěšná všem a přiznání, že se někdo mýlil, nemá chuť porážky.

Vyhněte se vědeckému žargonuEditovat

Používání složitých vědeckých termínů nepomáhá porozumění a může odcizit vaše publikum. Pokuste se najít jednodušší způsob, jak vyjádřit stejný význam.

Najděte společnou řečEditovat

Mnoho konspiračních teorií je v jádru inspirováno pravdivými prvky. Uznejte tyto pravdivé prvky (pokud existují), abyste našli body dohody a pomohli vytvořit důvěru.

Uznejte emocionální aspektEditovat

Přestože konspirační teorie vypadají, jako by byly založeny na argumentech, lidské důvody proto, aby jim věřili, bývají psychologické. Mohou například cítit potřebu jistoty, kontroly, sounáležitosti nebo smyslu. To je důvod, proč fakta sama o sobě obvykle nemohou něčí víru změnit. Musíte se také zabývat pocity, které někoho tlačí ke konspirační teorii.

Prokažte svou legitimituEditovat

Když mluvíte s někým, kdo podporuje konspirační teorii, uvědomte si, že vás může považovat za její součást, pokud má pocit, že se ji snažíte vyvrátit. Abyste tomu předešli, zkuste se distancovat od osob, kteří jsou údajně součástí spiknutí (jako je velké farmaceutické společnosti v souvislosti s vakcínami, nebo společnosti zabývající se obnovitelnou energií v souvislosti se změnou klimatu).

Přizpůsobte své argumentyEditovat

Ne každý věří ve stejnou konspirační teorii nebo věří ve stejné zdroje. Je důležité získat představu o přesvědčení druhé osoby, o autoritách, kterým důvěřuje, a o hodnotách, které zastává. Zkuste odpovídajícím způsobem přizpůsobit svou argumentaci.

Ptejte se na zdroje jejich informacíEditovat

Je snazší zdiskreditovat nespolehlivý zdroj, než dekonstruovat vágní síť víry. Zeptejte se na zdroje, zpochybněte motivy, které za nimi stojí, identifikujte nesrovnalosti a zvýrazněte zjevné lži. Využijte webové stránky pro kontrolu faktů, jako jsou snopes.com, fullfact.org, sourcewatch.org a ifcncodeofprinciples.poynter.org.