Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 263: Řádek 263:  
== Struktura a proces ==
 
== Struktura a proces ==
   −
* '''Pojmem [[w:cz struktura|struktura]] označujeme v systémové teorii vztahy mez prvky'''
+
* '''Pojmem [[w:cz struktura|struktura]] označujeme v systémové teorii vztahy mezi prvky.'''
   −
* [[w:cz proces|Proces]] je pak sekvence konkrétních událostí
+
* '''[[w:cz proces|Proces]] je pak sekvence konkrétních událostí.'''
   −
* O '''strukturní nepravidelnostech''', hovoříme pokud pozorujeme chaotické uspořádání (nelineární, neuspořádané), jako geometrické útvary v přírodě (''mraky, linie pobřeží''), tyto nepravidelné útvary se nazývají [[w:cz fraktál|fraktály]]. V projektech zaměřených na ochranu životního prostředí (např. rekultivace CHKO) pak nalézá uplatnění tzv. fraktální geometrie, která má za úkol zasadit prvky (jezírka, cesty) vhodně do krajiny.
+
* O '''strukturní nepravidelnostech''', hovoříme pokud pozorujeme chaotické uspořádání (nelineární, neuspořádané), jako geometrické útvary v přírodě (''mraky, linie pobřeží''), tyto nepravidelné útvary se nazývají [[w:cz: fraktál|fraktály]]. V projektech zaměřených na ochranu životního prostředí (např. rekultivace CHKO) pak nalézá uplatnění tzv. fraktální geometrie, která má za úkol zasadit prvky (jezírka, cesty) vhodně do krajiny.
   −
[[w:cz sekvence|Sekvence]] zapříčiňuje, že události v rámci procesu jsou postaveny za sebou a napojují se. Procesy a vazebnost jsou tak na sebe napojeny. Procesy vykazují větší stálost i opakovatelnost (cykly fotosyntézy, nitrifikace). Událost může být krátkodobá i jednorázová (tsunami).  
+
[[w:cz: sekvence|Sekvence]] zapříčiňuje, že události v rámci procesu jsou postaveny za sebou a napojují se. Procesy a vazebnost jsou tak na sebe napojeny. Procesy vykazují větší stálost i opakovatelnost (cykly fotosyntézy, nitrifikace). Událost může být krátkodobá i jednorázová (tsunami).  
   −
* '''Latentní struktura''' – typ struktury, která není pro systém viditelná, ale může se aktivovat, (např. listnatý strom na zimu opadá, ale ve větvičkách je latentní struktura, protože na jaře zase vyraší ale přes zimu to nevidíme).
+
* '''Latentní struktura''' – typ struktury, která není pro systém viditelná, ale může se aktivovat, ''(např. listnatý strom na zimu opadá, ale ve větvičkách je latentní struktura, protože na jaře zase vyraší ale přes zimu to nevidíme)''.
   −
* '''Latentní funkce''' – není viditelná, ale může se aktivovat (např. reliéf ČR, ze všech stran jsme obklopeni horami, značná část hranic je obklopena horským masivem, v tuto chvíli tam jezdíme občas na lyže, ale při válečném konfliktu to bude výhodné, získá to obrannou funkci při pozemním konfliktu, hlavně to hrálo roli v historii)
+
* '''Latentní funkce''' – není viditelná, ale může se aktivovat ''(např. reliéf ČR, ze všech stran jsme obklopeni horami, značná část hranic je obklopena horským masivem, v tuto chvíli tam jezdíme občas na lyže, ale při válečném konfliktu to bude výhodné, získá to obrannou funkci při pozemním konfliktu, hlavně to hrálo roli v historii)''
    
Procesy mají své struktury. Zde slovo struktura procesu má jiný význam než struktura systému. Struktura a proces se odlišují díky času. '''Struktura je v jednom časovém momentu statická, lze ji zkoumat v jednom časovém momentu''' ''(např. v lese bylinné patro, stromové patro)'' X '''Proces nemá význam zkoumat v jednom časovém momentu ale v dlouhodobém vývoji''' ''(např. sukcese)''.
 
Procesy mají své struktury. Zde slovo struktura procesu má jiný význam než struktura systému. Struktura a proces se odlišují díky času. '''Struktura je v jednom časovém momentu statická, lze ji zkoumat v jednom časovém momentu''' ''(např. v lese bylinné patro, stromové patro)'' X '''Proces nemá význam zkoumat v jednom časovém momentu ale v dlouhodobém vývoji''' ''(např. sukcese)''.
   −
Struktury udrží čas reverzibilní. Můžeme měnit, i navrátit do původního momentu.
+
'''Struktury udrží čas reverzibilní'''. Můžeme měnit, i navrátit do původního momentu. Požár v pralese je reverzibilní, protože se to může navrátit do původního stavu.  
   −
Požár v pralese je reverzibilní, protože se to může navrátit do původního stavu. Procesy vykazují ireverzibilitu času, díky tomu, že se staví za sebou v čase a nemohou se stávat v čase směrem na zpět, něco proběhne a je to (např. těžba uhlí nebo ropy, přírodní zdroje, ireverzibilní protože je to proces)
+
'''Procesy vykazují ireverzibilitu času''', díky tomu, že se staví za sebou v čase a nemohou se stávat v čase směrem na zpět, něco proběhne a je to (např. těžba uhlí nebo ropy, přírodní zdroje, ireverzibilní protože je to proces)
   −
To že se vrátí do původního stavu je už další proces. Existují určitá uspořádání, ve kterých systém může umožnit dát vlastním procesům vyšší tempo ve srovnání s pro ně relevantními procesy prostředí ( s těmi podobnými). Tomu se říká akcelerace, česky zrychlení (např. vznik zemědělství, populace člověka začala růst, zrychlení, obdobně šimpazi, tam k akceleraci nedošlo, kdyby člověk nezačal se zemědělstvím, tak by produkce potravy nestačila).
+
To že se vrátí do původního stavu je už další proces. Existují určitá uspořádání, ve kterých systém může umožnit dát vlastním procesům vyšší tempo ve srovnání s pro ně relevantními procesy prostředí (s těmi podobnými). Tomu se říká akcelerace, česky zrychlení (např. vznik zemědělství, populace člověka začala růst, zrychlení, obdobně šimpazi, tam k akceleraci nedošlo, kdyby člověk nezačal se zemědělstvím, tak by produkce potravy nestačila).
    
== Události ==
 
== Události ==
Byrokraté, editor
1 496

editací

Navigační menu