Rozdíl mezi pojmy ekolog a environmentalista: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Stránka vyprázdněna)
(Zrušena verze 20194 od uživatele 80.188.8.108 (diskuse))
 
Řádek 1: Řádek 1:
 +
Mezi pojmy '''ekolog''' (''anglicky: ecologist'') a '''environmentalista''' (''anglicky: environmentalist'') je zásadní rozdíl i přesto dochází občas - nejen v českém prostředí - ke zmatení a záměně obou pojmů.
  
 +
Pojem ekolog je odvozen z názvu akademické vědní disciplíny [[ekologie|ekologie]]. Jedná se o název profese, její příslušník se zabývá ekologií ať již teoretickou či aplikovanou. Většinou jím je erudovaný odborník, který má svá oficiální stanoviska podpořena vědeckým poznáním. Jím deklarované názory na přírodu, životní prostředí a jeho problémy a ochranu ([[globální změna klimatu|globální změna klimatu]], úbytek [[biodiverzita|biodiverzity]], [[w:cs:okyselování oceánů|acidifikace oceánů]] atd...) jsou výsledkem odborné diskuze a vědeckého konzensu.
 +
 +
Pojem environmentalista je naproti tomu vyvozen z názvu [[w:cs:environmentalismus|environmentalismus]], což je aktivistické hnutí, jehož přívrženci se snaží prosadit ta opatření, která budou - podle jejich názorů - zabraňovat devastaci životního prostředí (nebo ji alespoň sníží). Environmentalisté nemusí mít ekologické vzdělání a ani jejich názory nemusí být ve shodě s těmi vědeckými. Jedná se o emočně silně zabarvené hnutí, které se kromě ochrany životního prostředí, zabývá také často otázkami sociální spravedlnosti a může inklinovat k radikalismu. Zdravé projevy environmentalismu jsou v mnoha ohledech prospěšné přírodě i společnosti.
 +
 +
Zaměňovat pojmy ekolog a environmentalista je stejně zavádějící a chybné jako nazývat politologa politikem či lékaře léčitelem.
 +
 +
== Odkazy ==
 +
{{wikipedia en|Ecology}}
 +
{{wikipedia en|Environmentalism}}
 +
=== Zdroje ===
 +
*[http://blogs.cornell.edu/bioee1610/2011/09/14/ecology-vs-environmentalism Ecology vs. Environmentalism]
 +
*[http://www.differencebetween.com/difference-between-ecology-and-vs-environmentalism/ Difference Between Ecology and Environmentalism]
 +
*[http://www.climateshifts.org/?p=4849 Ecologists and environmentalism]
 +
 +
{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
 +
{{MOSUR}}

Aktuální verze z 29. 6. 2018, 12:17

Mezi pojmy ekolog (anglicky: ecologist) a environmentalista (anglicky: environmentalist) je zásadní rozdíl i přesto dochází občas - nejen v českém prostředí - ke zmatení a záměně obou pojmů.

Pojem ekolog je odvozen z názvu akademické vědní disciplíny ekologie. Jedná se o název profese, její příslušník se zabývá ekologií ať již teoretickou či aplikovanou. Většinou jím je erudovaný odborník, který má svá oficiální stanoviska podpořena vědeckým poznáním. Jím deklarované názory na přírodu, životní prostředí a jeho problémy a ochranu (globální změna klimatu, úbytek biodiverzity, acidifikace oceánů atd...) jsou výsledkem odborné diskuze a vědeckého konzensu.

Pojem environmentalista je naproti tomu vyvozen z názvu environmentalismus, což je aktivistické hnutí, jehož přívrženci se snaží prosadit ta opatření, která budou - podle jejich názorů - zabraňovat devastaci životního prostředí (nebo ji alespoň sníží). Environmentalisté nemusí mít ekologické vzdělání a ani jejich názory nemusí být ve shodě s těmi vědeckými. Jedná se o emočně silně zabarvené hnutí, které se kromě ochrany životního prostředí, zabývá také často otázkami sociální spravedlnosti a může inklinovat k radikalismu. Zdravé projevy environmentalismu jsou v mnoha ohledech prospěšné přírodě i společnosti.

Zaměňovat pojmy ekolog a environmentalista je stejně zavádějící a chybné jako nazývat politologa politikem či lékaře léčitelem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Ecology na anglické Wikipedii.

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Environmentalism na anglické Wikipedii.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]Tato stránka vznikla za podpory projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

MOSUR.jpeg

<!dočasně deaktivováno> </noinclude> -->