Editace stránky Povrch Země

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Zkontrolujte a pak potvrďte změny zobrazené níže.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
== Struktura povrchu Země ==
 
 
Souš zabírá celkem 148 mil. km<sup>2</sup>, z toho cca
 
*58 mil. km<sup>2</sup> jsou nenarušené přírodní ekosystémy,
 
*40 mil. km<sup>2</sup> ostatní neobydlená území,
 
*5 mil. km<sup>2</sup> zastavěná plocha,
 
*45 mil. km<sup>2</sup> zemědělská půda.
 
 
 
== Voda na Zemi ==
 
== Voda na Zemi ==
  
Celkem 70,8 % povrchu pokrývají oceány. Hmotnost [[voda|vody]] v nich se odhaduje na 1,369 . 10<sup>19</sup> kg. Hmotnost ledovců se odhaduje na 2,3 . 10<sup>19</sup> kg, sladké vody na 5.10<sup>17</sup> kg. Koloběhem vody v přírodě dochází k rozpouštění minerálů. Jejich koncentrace se pak pohybuje v rozmezí 10 mg až 100 g/l.  
+
Celkem 70,8 % povrchu pokrývají oceány. Hmotnost vody v nich se odhaduje na 1,369 . 1019 kg. Hmotnost ledovců se odhaduje na 2,3 . 1019 kg, sladké vody na 5.1017 kg. Koloběhem vody v přírodě dochází k rozpouštění minerálů. Jejich koncentrace se pak pohybuje v rozmezí 10 mg až 100 g/l.  
 
Voda je nesmírně důležitým činitelem s ohledem na vznik a vývoj života. Výskyt tekuté vody je umožněn příznivou teplotou a atmosférickým tlakem.
 
Voda je nesmírně důležitým činitelem s ohledem na vznik a vývoj života. Výskyt tekuté vody je umožněn příznivou teplotou a atmosférickým tlakem.
  
Řádek 24: Řádek 16:
 
== Život na Zemi ==
 
== Život na Zemi ==
  
Všechen život na Zemi , nejen život lidský, je omezen na tloušťku nějakých 20 km. V této tenké slupce je však život velmi hojný a rozmanitý. [[Organismus|Organismy]] se vyskytují v atmosféře do výšek okolo 8 km, hojně pak na zemském povrchu a konečně v jeskyních a oceánech do hloubky 11 km pod hladinou.
+
Všechen život na Zemi , nejen život lidský, je omezen na tloušťku nějakých 20 km. V této tenké slupce je však život velmi hojný a rozmanitý. Organismy se vyskytují v atmosféře do výšek okolo 8 km, hojně pak na zemském povrchu a konečně v jeskyních a oceánech do hloubky 11 km pod hladinou.
 
 
== Odkazy ==
 
=== Související články ===
 
*[[Země]]
 
*[[Koloběhy]]
 
 
 
[[Kategorie:Země]]
 
[[Kategorie:Povrchové a podzemní vody]]
 
[[Kategorie:Ovzduší]]
 
[[Kategorie:Biosféra]]
 
[[Kategorie:Horninové prostředí]]
 

Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)