Porterova hypotéza

Z Enviwiki
Verze z 1. 12. 2007, 14:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: Michael E. Porter, americký ekonom působící na Harvardské univerzitě, a Claas van der Linde, působí na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku, formuloval v roce 1995 hypotézu...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Michael E. Porter, americký ekonom působící na Harvardské univerzitě, a Claas van der Linde, působí na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku, formuloval v roce 1995 hypotézu, která se týká vztahu mezi ekonomickou výkonností a ochranou životního prostředí. Týká se především strategického řízení, strategického plánování a konkurenčních výhod z hlediska konkrétních aktérů trhu – podniků.

Hypotéza vychází z toho, že (v oblasti marketingu ) je základem nadprůměrného výkonu podniku dlouhodobě udržitelná konkurenční výhoda. Ta může podle něj být založena na jednom ze třech zdrojů (Porterovy obecné strategie):

  • Strategie vedoucího postavení nízkých nákladů (Cost leadership)
  • Diferenciační strategie (Product differentiation)
  • Cílená strategie (Market segmentation, focus strategy)

Všimněme se, že šetrné chování k životnímu prostředí podporuje všechny zdroje dlouhodobé konkurenční výhody: materiálová a energetická účinnost přináší snižování nákladů, direnciace výrobku nebo služby od podobných produktů a služeb na trhu může být založena na jeho environmentálním image a s rostoucím počtem náročných spotřebitelů, pokud se týká kvalitních a k životnímu prostředí šetrných výrobků a služeb (ekoznačky, ekologicky šetrný výrobek/služba, atp.), je možné se zaměřit právě na tuto skupinu (segment trhu, cílená strategie).