Politická ekologie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 4 527 bajtů ,  14. 5. 2016
m
Nahrazení textu „{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}}“ textem „{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}“
Bez shrnutí editace
m (Nahrazení textu „{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}}“ textem „{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}“)
 
(Není zobrazeno 19 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Heslo ve vytváření
'''Politická ekologie''' ''(anglicky: political ecology)'' je směr v rámci [[w:cs:ekologie|ekologie]], který se zabývá studiem interakcí mezi politickými, ekonomickými a sociálními faktory a environmentálními problémy a změnami. Politická ekologie se odlišuje od apolitických ekologických studií tím, že politizuje environmentální témata.<ref>https://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Political_ecology.html</ref> Její etablování pak vychází z dlouhodobého diskurzu o vztahu mezi lidskou společností (pozorovanou v její bio-kulturně-politické komlexnosti) a značně ''polidštěnou'' přírodou. Politická ekologie se chce stát zázemím pro trasdisciplinární přístup ke studiu této problematiky.<ref>http://jpe.library.arizona.edu/volume_1/foreword.pdf</ref>


'''Politická ekologie''' ''(anglicky: political ecology)'' je směr v rámci [[W:cz:ekologie|ekologie]], který se zabývá studiem interakcí mezi politickými, ekonomickými a sociálními faktory a environmentálními problémy a změnami. Politická ekologie se odlišuje od apolitických ekologických studií tím, že politizuje environmentální témata.
Název ''politická ekologie'' poprvé použil Frank Thone<ref>Nature Rambling: We Fight for Grass," The Science Newsletter 27, 717, Jan. 5: 14</ref>, byl poté používán v [[w:cs:Lidská ekologie|lidské ekologii]] ale nebyl přesně definován. Konstituování oboru tak můžeme sledovat až po ''ekologické revoluci'' (environmentálním probuzení) v šedesátých a sedmdesátých letech, obor se postupně etabloval mezi lety 1970 a 1980. V roce 1994 vydává Společnost pro politickou ekologii (''The Political Ecology Society - PESO''), za podpory The University of Arizona, první číslo oborového periodika ''Journal of Political Ecology''.  Raymond L. Bryant a Sinéad Bailey pak definovali tří klíčové předpoklady politicko-ekologického přístupu:
 
* 1). Náklady a přínosy spojené se změnou životního prostředí jsou rozděleny nerovnoměrně. Změny v životním prostředí nemají homogenní vliv na společnost: politické, sociální a ekonomické rozdíly představují nerovnoměrné rozložení nákladů a přínosů.
 
* 2). Toto nerovnoměrné rozdělení nevyhnutelně posiluje, nebo snižuje stávající sociální a ekonomické nerovnosti.
 
* 3). Nerovnoměrné rozdělení nákladů a přínosů a posilování nebo snižování již existujících nerovností má politické důsledky, z pohledu změněných mocenských vztahů, které z toho vychází.
 
Politická ekologie se pak snaží nejen kritizovat stávající stav, ale i poskytovat alternativní možnosti v interakcích mezi přírodními a politickými, ekonomickými a sociálními faktory. Může být využita např. v:
 
* Poskytování informací osobám odpovědným za rozhodování (politikům a organizacím) o spletitém provázání životního prostředí a rozvoje a tak přispět k environmentálně šetrnější politice.  
 
* Pochopení chování k prostředí v kontextu ekonomických tlaků a sociálních regulací.
 
* Upozornění na to jak nerovné podmínky uvnitř - a mezi společnostmi - ovlivňují přírodní prostředí (uvědomit politicky zodpovědné činitele).
 
Jako aplikaci teoretické politické ekologie do praxe pak můžeme chápat [[w:cs:Zelená politika|zelenou politiku]] (''green politics''), mezi známými politickými seskupeními, které ji aktivně prosazují, jsou např. strany [[w:cs:Zelení|zelených]], které působí v řadě evropských zemích mezi nimi i v České Republice.
 
== Odkazy ==
{{wikipedia en|Political ecology}}
{{wikipedia en|Green politics}}
=== Reference ===
<references />
 
=== Literatura k dalšímu studiu ===
* SELLERS, Jefferey M., ed. et al. The political ecology of the metropolis: [metropolitan sources of electoral behaviour in eleven countries]. 1st pub. Colchester: ECPR Press, 2013. xviii, 515 s. ECPR - Studies in European political science. ISBN 978-1-907301-37-7.
* ROBBINS, Paul. Political ecology: a critical introduction [online]. 2nd ed. Chichester, U.K.: J. Wiley & Sons, 2012. Critical introductions to geography [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10506254.
* International trade and environmental justice: toward a global political ecology [online]. New York: Nova Science Publishers, ©2010. Environmental research advances series [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10654883.
=== Další zdroje ===
 
* [https://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Political_ecology.html Podrobnější úvod do politické ekologie - v angličtině - na stránkách Princeton University (text ze kterého vychází wikipedie a rozšiřuje ho)]
 
* [http://jpe.library.arizona.edu/volume_1/foreword.pdf Pojednání o politické ekologii na stránkách časopisu Journal of Political Ecology]
 
* [http://jpe.library.arizona.edu/ Journal of Political Ecology]
 
* [http://jpe.library.arizona.edu/eco~1.htm Stránky společnosti pro politickou ekologii (The Political Ecology Society - PESO)]
 
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_politika Zelená politika na wikipedii]
 
 
{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
{{MOSUR}}
Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu