Pohostinství Drachkov - Ivana Domorázková

Verze z 10. 11. 2016, 13:05, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (jazyková korektura)



Paní Ivana Domorázková provozuje malou vesnickou hospůdku, kde kromě běžné pohostinské činnosti organizuje i různé společenské akce jako jsou plesy, oslavy narozenin a komunitní sešlosti. Své podnikání provozuje od roku 2005, vždy se však jednalo o přidružené podnikání k její hlavní pracovní činnosti. Do obce Drachkov jí na začátku podnikání přivedla náhoda. Za ta léta, si však k obci vypěstovala velmi pozitivní vztah a sama se dobrovolně podílí na mnoha obecních akcích a událostech.

Pohostinství Drachkov - Ivana Domorázková
Název organizace Ivana Domorázková
Typ podnikatelské činnosti hostinská činnost
Počet zaměstnanců 0
Rok založení 2005
Adresa Heydukova 1092, Strakonice 386 01 , provozovna Drachkov 29, okr. Strakonice
Web ne
Další údaje
Název obce/města/regionu Drachkov
Obec s rozšířenou působností Strakonice
Katastrální výměra obce (km2) 3,39
Počet obyvatel 157 (2006)

Východisko pro začátek podnikání

K rozhodnutí paní Domorázkové provozovat vesnickou hospodu přispělo hned několik důležitých faktorů. Prvním byla touha změnit styl života a najít si koníčka. Druhým bylo studijní zaměření dětí paní Domorázkové. Syn i dcera se rozhodli pro pohostinskou činnost a jelikož sháněli sezónní zaměstnání v oboru, rozhodla se paní Domorázkové umožnit jim práci ve svém. Věděla, že si chce pronajmout menší zařízení s příjemnou klientelou. Drachkov odpovídal jejím požadavkům a proto tuto milou hospůdku ležící nedaleko Strakonic pronajala. V současnosti je zde paní Domorázková sama a děti mají vlastní rodiny. Nic ale nemění na tom, že paní Domorázková je se svými „štamgasty“ ráda a svou práci stále bere jako koníčka. 

Nápad a originalita

Venkovské hospody obvykle dobře prosperují v průběhu hlavní letní sezóny. Nemusí se spolehnout jen na přízeň místních pivařů, ale i na zájem turistů, jak chodců, tak i cyklistů. V případě Drachkova toto platí dvojnásob, jelikož je okolo hospody vedeno několik turistických a cyklistických tras, které denně využívá mnoho nadšenců jihočeské turistiky.

Paní Domorázková si je vědoma, specifik venkovské hospody, díky nimž musí držet ceny piva na úrovni přijatelné pro vesnické štamgasty a v mnoha případech svádět boj s konkurencí improvizovaných náleven v obchodech s potravinami či v trafikách. Hledá proto každoročně cesty, jak si přivydělat a jak zvýšit povědomí zákazníků o její hospodě. Proto pořádá či spolupořádá různé společenské události, které jsou místními nejen oblíbené, ale v místní komunitě přispívají k sociálnímu a kulturními životu.

Rizika a pozitivní okamžiky v procesu realizace

Rizikem na začátku podnikání bylo v případě hospody paní Domorázkové nutnost hospodu kompletně zařídit a renovovat. Vysoké finanční náklady nebylo možné pokrýt z vlastních zdrojů a bylo tedy nutné vzít si úvěr. Naštěstí v tomto případě získání úvěru nebylo velkým problémem. Nicméně hrozba splácení vysela nad paní Domorázkovou, tak jako nad každým s půjčkou.

Po rozběhnutí už žádné velké finanční krize nenastaly, ba naopak se zdá být provoz stabilní a mít jasný řád. Paní Domorázková však na toto téma uvádí: "Hospoda je obrovská dřina a nezáleží na tom, zda jste na venkově, nebo zda jste ve městě. Musíte zajistit, aby byl sortiment, musíte každý den do práce a obsloužit zákazníky. Vše je na tom závislé a ta vazba na lidi je v hospodě to nejpodstatnější – pokud totiž nepřijdou, tak můžete rovnou zavřít. Administrace jako taková je složitá a zabere hodně času, já si ale dělám vše sama a musím zaklepat, že jsem nikdy problémy neměla.

Na otázku co je na podnikání pozitivní, odpovídá paní Domorázková následovně: „Na podnikání mě těší, že ti druzí z toho mají radost. I když je Drachkov malá vesnice, tak vím, že lidi těší, že tady ta hospoda je a já mám tak stále zákazníky. To že jsou lidé takoví, jací jsou, mi dokonce pomohlo překonat i těžké životní období."

Ekonomická stabilita a předpoklady udržitelnosti

Při zahájení činnosti měla paní Domorázková sestavený podnikatelský plán, kde byla stanovena počáteční nutná investice a z toho odvozená potřeba výdělku. Paní Domorázková uvádí, že bez základní finanční analýzy nelze s hospodským podnikáním začít: "Nemůžete jít do hospody a živit to pak vše ze svého. Nicméně já jsem např. nevěděla, v jakých číslech se Drachkovská hospoda točila před tím, než jsem ji převzala, nevěděla jsem ani kolik tam chodí lidí. To z mé strany byla loterie. Naštěstí to celkem dobře vyšlo."

Na otázky ekonomické situace jsme dostali následující odpověď: "Sama vidíte, že se jedná o malý podnik, který provozuji při zaměstnání. Je tedy otevřeno vždy jen v odpoledních hodinách. Snažím se ale otevřít každý den. Přála bych si hospodu rozšířit a mít otevřeno po celý den, nicméně to by mě v současnosti neuživilo. To samé platí pro zaměstnance. Ráda bych tu měla stálou výpomoc, ale vydělat si  v takto malé hospodě ještě na další plat jednoduše není možné. Sužuje nás i cenová politika výrobků – v dnešní době stojí pivo v obchodě pár korun. Lidé si ho tak koupí v obchodě a už nemají potřebu jít do hospody.  Bohužel tím i značně mizí česká tradice, kdy na pivo do hospody chodil každý skoro denně, ale ne proto, aby se napil, ale aby si popovídal se sousedy, vyřešil problémy a byl součástí komunitního života. To a další věci vesnické hospody ruinuje."

Vztah podnikatele k okolnímu prostředí

Vztah k okolí mám velice kladný, obyvatelé mě přijali skvěle  a já se jim na oplátku snažím se vším vyjít vstříc. Podílím se na mnoha společenských akcích, snažím se např. místním spolkům pomoci s organizací a přípravou jejich vlastních akcí či se dobrovolně sama zapojuji."

Doporučení a inspirace

Paní Domorázková uvádí hned několik rad pro ty, kteří mají chuť otevřít si své vlastní malé venkovské zařízení: "Když už se proto někdo rozhodne, tak bych radila, aby vydržel. Nikdy se Vám investice nevrátí ihned zpátky. Trvá to dlouho než se začne dařit, tak jak si představujete. A dále je nutné neustále investovat, aby bylo možné posouvat podnik stále dál a reagovat na potřeby zákazníka.  Komunikace se zákazníky je totiž klíčová. Je nutné naslouchat a objevit co chtějí a vyjít jim vstříc – ať už je to druh piva, nebo touha po čerstvě upečeném masu na grilu."

Bohužel nám ale paní Domorázková na otázku, zda se cítí spokojeně a své podnikání považuje za úspěšné, odpovídá takto: „Dnes už bych do toho nešla. Ono to podnikání není tak úplně lehké a dnešní doba nepodporuje podnikatele.

Pozitiva a negativa podnikání na venkově

Hospodská činnost není příliš rozdílná ve městě nebo vesnici. Můžeme říci, že klasický model, kdy vesnická hospoda sloužila jako místo, kde se lidé scházejí a řeší problémy ztrácí význam. Lidé tolik nekomunikují, raději jsou doma. Důležitým aspektem všech hospod, a to i těch venkovských, je internetové připojení. To láká zákazníky a ovlivňuje jejich rozhodovací proces. Bohužel internet hraje významnou roli v komunikaci, respektive spíš v jejím váznutí a tím i ovlivňuje chod a úspěšnost hospody“, uvádí paní Domorázková.

Média a propagace

Reklamu, tak jak si ji každý z nás nejspíš představí, v Drachkově neprovozují – nemají zde žádné webové stránky, reklama neprobíhá ani v tisku ani v jiných médiích. Vše záleží na tom, co si zákazníci mezi sebou řeknou a jak se v hospůdce cítili. To je dle paní Domorázkové ta nejlepší a nejúčinnější reklama.  



Tato stránka vznikla za podpory fondů EHP a Norských fondů - Program Spolupráce škol a stipendia (CZ07)