Otužování

Dnes a denně se setkáváme s reklamami na posílení imunity, vitamíny, léky, které „léčí do druhého dne“ a spousty dalších nesmyslů. Člověk se tolik nechal pohltit dnešní uspěchanou dobou, že zapomíná vnímat své tělo a problémy řeší, až ve chvíli, kdy už je pozdě. Samozřejmě co nejradikálněji, nejrychleji a tím pádem i nejnepřirozeněji.

Novoroční koupel

Je mnoho možností, jak přirozeně posilovat vlastní imunitu a tím předcházet většině nemocí, civilizačním chorobám a předčasnému úmrtí – jako například zdravá strava, pohyb, práce se stresem, životní filosofie, apod. V tomto článku se budeme věnovat otužování alias terapii chladem.

Alfréd Nikodém (vlevo) v roce 1928

Něco (hodně málo) z historieEditovat

Ačkoli je otužování aktuálně populárním trendem (pro rok 2020) má mnohem starší tradici. Několik jedinců začalo propagovat plavání ve studené vodě již v 19. a 20. století. V naší zemi byl průkopníkem Alfred Nikodém, který v roce 1923 v zimě poprvé plaval veřejně přes Vltavu. Následně založil I. plavecký klub otužilců Praha. Otužování mělo následně velmi silnou pozici i v rámci tělovýchovných organizací (Sokol, Orel).[1]

Benefity otužováníEditovat

Otužování má mnoho pozitivních účinků jak pro naši mysl, tak i pro tělo. Nemluvě o tom, že člověk potká spousty zajímavých a stejně naladěných lidí :) Pojďme se podívat na některé ze zmiňovaných účinků otužování:

1. Výrazně snižuje šanci onemocnění týkajících se:

2. Zlepšení nálady, prevence (popřípadě léčba) deprese:

nálada a pocit štěstí jsou výsledkem aktuálního biochemického stavu = >

  • chlad zlepšuje práci s endorfiny – hormon štěstí,
  • s funkcí endorfinů se pojí chemikálie norepinefrin (zlepšuje náladu, zvyšuje chuť být aktivní a soustředěný) – 20 sekund ve vodě o teplotě 4,4 °C zvyšuje hladinu norepinefrinu dvoj- až trojnásobně. Hodina ve vodě o 14 °C způsobila u sledovaných lidí zvýšení dokonce pětinásobné, v kombinaci s nárůstem dopaminu o 250 %.).
  • otužování zvyšuje tvorbu mitochondrií (vytváří ­energii pro funkci buňky), aby mohly vytvořit více tepla. Mitochondrie zůstávají i v teple => více energie v běžném životě.[2]

3. Fyziologické projevy:

  • nárůst kvality a síly svalů – efekty spojené s účinky testosteronu (muži i ženy) – prevence fyzických příznaků stárnutí (můžeme se někdy setkat s názory, že „otužování omlazuje“),
  • úbytek tuku – zrychlením metabolismu (dvoj až trojnásobně), přeměňování bílého tuku na tuk hnědý,
  • zlepšení sexuálního života – prokrvení (nejen) pohlavních orgánů.

4. Snížení zánětů

  • V dnešní době zvýšená míra zánětů – nedostatek bakterií a nečistot v dětství = imunita nemá s čím bojovat, tudíž se neposiluje; špatný životní styl (sedavý, přemíra stresu, špatná strava, …).[3]

Chlad a ženy? ANO!Editovat

Spousty článků, výzkumů a rad je velmi často prováděna na mužích[4]. Málokdo si tento fakt uvědomuje a spousta žen aplikuje doporučené rady na své tělo bez tolerance k sobě samotné. Tělo ženy je jiné. Funguje v jiném cyklu než tělo muže. I na to bohužel ženy v dnešní době často zapomínají a mužům se stále snaží vyrovnat. Přesto je otužování velmi přínosné i pro ženy, které by se neměly zaleknout řečí jako například, že si nastudí ledviny, nebudou mít děti a další podobné nesmysly. Jen musí ženy svému tělu naslouchat pečlivěji a zacházet s ním ohleduplněji.

Zde je 5 důvodů jaké výhody navíc přináší otužování ženám

1. Menstruace

Chladová terapie pomáhá s pravidelností menstruace. Při menstruaci jako takové se však neotužujeme.

2. Menopauza

Jemné, pomalé a vědomé otužování pomáhá předejít předčasné menopauze.

3. Nálada

Chlad posílá do mozku elektrické impulsy skrz periferní nervový systém, což harmonizuje výkyvy nálad.

4. Hnědý tuk

Postupné otužování tvoří v těle hnědý tuk, díky kterému můžeme spalovat více kalorií.

5. Kůže a pleť

Otužování podle hormonálního cyklu ženy pomáhá snižovat kožní problémy a udržuje mladou pleť.

Pro koho je otužování vhodné?Editovat

Otužování je vhodné pro obě pohlaví a v podstatě v jakémkoliv věku (od dětí až po seniory). Před začátkem otužování je vhodné poradit se s lékařem, zejména pokud člověk trpí chronickým onemocněním, onemocněním srdce či cév.  Nezáleží, zdali jste manager, sportovec či maminka na mateřské dovolené – otužování je vhodné pro každého, kdo chce překročit své hranice, zlepšit své zdraví a zklidnit svoji mysl. Ačkoli má otužování neuvěřitelné množství výhod a pozitivních dopadů na tělo, někdy vhodné být nemusí - záleží na nastavení naší mysli, aktuálním životnímu období, či fyziologických projevech našeho těla (nemoc, menstruace, apod, …)

A jak s otužováním (ve vodě) začít?Editovat

Nejdříve je důležité mít motivaci (ať je to osobní výzva, zkouška či zdravotní stav). Můžete začít buďto sami doma ve sprše, kdy si na závěr sprchování pustíte na chvilku studenou vodu. Rozhodně NENÍ kam spěchat. Stačí jen pár vteřin. Každý den můžete (ale nemusíte) studenou sprchu o vteřinu prodlužovat či o stupeň ochlazovat. Sprchování studenou vodou zpříjemní například: předešlá masáž těla mandlovým či olivovým olejem, kousek oblečení (spodní prádlo, kraťasy) a směr sprchování odspoda nahoru.

Další variantou otužování, je koupání v přírodní vodě. U této metody je nejlepší pokračovat v koupání i přes konec léta a zhoršení počasí. Na začátku opět stačí pouze krátký ponor a ven. S postupem dnů, týdnů, ale třeba i měsíců, můžete ponory prodlužovat nebo plavat delší a delší vzdálenosti. Zde je ale důležité jedno pravidlo – nikdy nechodit sám!

Vždy je důležité poslouchat a vnímat své tělo. Z „frajeřiny“ vleze do ledové vody kdekdo, ale to nelze nazývat otužováním. Při otužování by měla být mysl klidná a připravená. Otužování není závod, není to povinnost – je to radost. Každý má své limity jinde a těch by se měl držet. Při otužování je klíčové i správné dýchání. Nejznámější je asi Wim Hofova metoda, ale to už je na jiné povídání. Na internetu je ale mnoho zajímavých článků – jen pozor ať jsou články od kvalifikovaných autorů.

Slovo závěremEditovat

Otužování je velmi silný zážitek, který se velmi snadno stane životním stylem. Zpomalení a správné nastavení mysli je klíč ke šťastnému životu. K tomu nám může pomoci právě otužování, nebo třeba jóga, meditace a spousty dalších praktik, které nám pomáhají utvářet a hledat sami sebe. Nehledejme štěstí v materiálních věcech (to totiž nikdy nevydrží dlouho), hledejme ho uvnitř sebe, v zážitcích, prožitcích a v lidech, které máme rádi.

OdkazyEditovat

Související stránkyEditovat

ReferenceEditovat

  1. ŘEHULKA, Autor: Filip. Historie plavání otužilců – část 3., Historie sportovního otužování. Dálkové plavání [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. Mitochondrie. www.galenus.cz [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. 
  3. Otužování má blahodárný vliv na zdraví [online]. 2018-04-30 [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  4. Vědecký pohled na terapii chladem

Externí zdrojeEditovat