Náklady na zamezení

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.

Zamezení (abatement) obecně v ekonomické literatuře znamená řešení příčin zatížení životního prostředí, tedy snížení úrovně nebo intenzity zatížení životního prostředí (znečištění, přehuštění či odběru látek z prostředí).

Náklady na zamezení znehodnocení či znečištění životního prostředí (abatement cost) mohou představovat investice např. do odsiřovacích zařízení (tzv. postup end of pipe, využívající následné technologie), nejrůznější provozní opatření k zamezení znečištění včetně změny technologie (čistší produkce) i třeba ztrátu času díky využití městské hromadné dopravy a nikoliv osobního automobilu při cestě do práce. Pro výši nákladů na zamezení je klíčová technologická úroveň. Náklady zamezující vlastnímu vzniku škodliviny se označují jako náklady prevence.

Jejich peněžní vyjádření pro účely vědeckých prací a pro potřeby státní správy je problematické. Jejich výši znají či odhadují soukromé subjekty, kteří tuto informaci nepříliš rádi publikují; pokud tak učiní, systematicky je nadhodnocují. Zajímavý je příklad USA, kde první odhady ceny povolenky na emise SO2 (cena odpovídá mezním nákladů na zamezení) byly kolem 5 000 USD, tržní cena v posledních letech se pohybuje mezi 100 až 180 USD.[1]

Reference

  1. Jílková, J. (2003). Daně, dotace a obchodovatelná povolení-nástroje ochrany ovzduší a klimatu. IREAS.

Odkazy

Literatura

  • Jílková, J., & Slavíková, L. (2009). Ekonomie životního prostředí na rozcestí. Politická ekonomie, 57(5), 660-676.
  • Melichar, J. (2006). Hodnocení externích nákladů z dopravy: pohled metodologie ExternE. Doprava, zdraví a životní prostředí, 57.