Měření a zaznamenávání údajů o počasí a podnebí: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(kokot)
Řádek 1: Řádek 1:
== Meteorologická data ==
== jsi kokot ==
 
[[Kategorie:Informační systémy a nástroje]]  
Meteorologická data se získávají v síti meteorologických stanic a observatoří [http://www.chmi.cz/meteo/ok/ok.html#udrcd Českého hydrometeorologického ústavu].
[[Kategorie:Ovzduší]]  
 
[[Kategorie:Klima]]
Standardně jsou měřeny tyto prvky: teplota, vlhkost a tlak vzduchu, směr a rychlost větru, úhrn srážek a výška sněhové pokrývky, doba trvání slunečního svitu, přízemní minimální teplota v 5 cm nad zemským povrchem a příkon fotonového dávkového ekvivalentu. Kromě toho se pozorováním získávají údaje o vodorovné dohlednosti, pokrytí oblohy oblačností, charakteristiky oblačnosti (množství, druh, výška spodní základny), o stavu a průběhu počasí, o nebezpečných a zvláštních atmosférických jevech a náhlých změnách počasí.
 
Výsledky nepřetržitých měření a pozorování jsou předávány každou hodinu do centrálního telekomunikačního počítače; slouží pro sestavení meteorologické předpovědi. Klimatologická měření a pozorování v 7, 14 a 21 hodin místního středního slunečního času (MSSČ) se předávají centru jednou denně; databáze klimatologických údajů jsou zdrojem informací pro studium [[klima|klimatu]] (dlouhodobého režimu počasí).
 
 
== Meteorologické stanice ==
 
jsou buď základní, nebo srážkoměrné.
 
'''Základní stanice''' provádějí měření v 7, 14 a 21 hodin místního slunečního času. Jsou vybaveny meteorologickou budkou, která má stěny z dvojitých žaluzií a dno z drátěného síta ve výšce 180 cm nad zemí. Její dvířka jsou orientována k severu. V budce jsou umístěny teploměry, vlhkoměr, termograf a hygrograf. Směr a rychlost větru se měří na stožáru ve výšce 10 m nad zemí větrnou směrovkou a anemometrem. Oblačnost (pokrytí oblohy oblačností) se zjišťuje odhadem. Pozorují se rovněž atmosférické jevy (déšť, sníh, bouřka, mlha, námraza a pod.)
 
Na nezastíněném místě je umístěn slunoměr. Srážky se měří srážkoměrem, který má záchytnou plochu 500 cm<sup>2</sup> ve výšce 1 m nad zemí. Výška sněhu se zjišťuje pomocí sněhoměrné latě. Pro agrometeorologické účely se měří teplota v půdě půdními teploměry, obvykle v hloubkách 5, 10, 20, 50 a 100 cm.
Srážkoměrná stanice měří jen v 7 hodin (srážky a sněhovou pokrývku) a pozoruje atmosférické jevy.
 
V rámci sledovaného období (např. měsíční průměry teplot na stanici Praha – Ruzyně se měří [http://www.wetterzentrale.de/klima/tprag.html od roku 1771]) jsou patrné změny – od začátku průmyslové revoluce před 200 lety došlo ke zvýšení průměrné teploty přibližně o 0.6°C. Je to způsobeno velkým nárůstem obsahu skleníkových plynů v atmosféře. Oxid uhličitý vzniká při hoření a tedy téměř při každé průmyslové činnosti, v dopravě, při topení v domácnostech atd.
 
== Zdroje ==
*[http://www.chmi.cz/meteo/ok/ok.html#udrcd Odbor klimatologie ČHMÚ]
*[http://www.chmi.cz/meteo/ok/infklim.html Informace o klimatu]. ČHMÚ poskytuje základní informace o charakteru podnebí (klimatu) v České republice.
 
== Odkazy ==
=== Související články ===
*[[Klima]]
*[[Vzduch]]
=== Externí odkazy ===
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Meteorologie Meteorologie na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_hydrometeorologick%C3%BD_%C3%BAstav Český hydrometeorologický ústav na české Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Meteorology Meteorology na anglické Wikipedii]
 
[[Kategorie:Informační systémy a nástroje]] [[Kategorie:Ovzduší]] [[Kategorie:Klima]]

Verze z 9. 2. 2018, 08:22

jsi kokot