Editace stránky Měření a zaznamenávání údajů o počasí a podnebí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
== Meteorologická data ==
== jsi kokot ==
 
[[Kategorie:Informační systémy a nástroje]]  
Meteorologická data se získávají v síti meteorologických stanic a observatoří [http://www.chmi.cz/meteo/ok/ok.html#udrcd Českého hydrometeorologického ústavu].
[[Kategorie:Ovzduší]]  
 
[[Kategorie:Klima]]
Standardně jsou měřeny tyto prvky: teplota, vlhkost a tlak vzduchu, směr a rychlost větru, úhrn srážek a výška sněhové pokrývky, doba trvání slunečního svitu, přízemní minimální teplota v 5 cm nad zemským povrchem a příkon fotonového dávkového ekvivalentu. Kromě toho se pozorováním získávají údaje o vodorovné dohlednosti, pokrytí oblohy oblačností, charakteristiky oblačnosti (množství, druh, výška spodní základny), o stavu a průběhu počasí, o nebezpečných a zvláštních atmosférických jevech a náhlých změnách počasí.
 
Výsledky nepřetržitých měření a pozorování jsou předávány každou hodinu do centrálního telekomunikačního počítače; slouží pro sestavení meteorologické předpovědi. Klimatologická měření a pozorování v 7, 14 a 21 hodin místního středního slunečního času (MSSČ) se předávají centru jednou denně; databáze klimatologických údajů jsou zdrojem informací pro studium [[klima|klimatu]] (dlouhodobého režimu počasí).
 
 
== Meteorologické stanice ==
 
jsou buď základní, nebo srážkoměrné.
 
'''Základní stanice''' provádějí měření v 7, 14 a 21 hodin místního slunečního času. Jsou vybaveny meteorologickou budkou, která má stěny z dvojitých žaluzií a dno z drátěného síta ve výšce 180 cm nad zemí. Její dvířka jsou orientována k severu. V budce jsou umístěny teploměry, vlhkoměr, termograf a hygrograf. Směr a rychlost větru se měří na stožáru ve výšce 10 m nad zemí větrnou směrovkou a anemometrem. Oblačnost (pokrytí oblohy oblačností) se zjišťuje odhadem. Pozorují se rovněž atmosférické jevy (déšť, sníh, bouřka, mlha, námraza a pod.)
 
Na nezastíněném místě je umístěn slunoměr. Srážky se měří srážkoměrem, který má záchytnou plochu 500 cm<sup>2</sup> ve výšce 1 m nad zemí. Výška sněhu se zjišťuje pomocí sněhoměrné latě. Pro agrometeorologické účely se měří teplota v půdě půdními teploměry, obvykle v hloubkách 5, 10, 20, 50 a 100 cm.
Srážkoměrná stanice měří jen v 7 hodin (srážky a sněhovou pokrývku) a pozoruje atmosférické jevy.
 
V rámci sledovaného období (např. měsíční průměry teplot na stanici Praha – Ruzyně se měří [http://www.wetterzentrale.de/klima/tprag.html od roku 1771]) jsou patrné změny – od začátku průmyslové revoluce před 200 lety došlo ke zvýšení průměrné teploty přibližně o 0.6°C. Je to způsobeno velkým nárůstem obsahu skleníkových plynů v atmosféře. Oxid uhličitý vzniká při hoření a tedy téměř při každé průmyslové činnosti, v dopravě, při topení v domácnostech atd.
 
== Zdroje ==
*[http://www.chmi.cz/meteo/ok/ok.html#udrcd Odbor klimatologie ČHMÚ]
*[http://www.chmi.cz/meteo/ok/infklim.html Informace o klimatu]. ČHMÚ poskytuje základní informace o charakteru podnebí (klimatu) v České republice.
 
== Odkazy ==
=== Související články ===
*[[Klima]]
*[[Vzduch]]
=== Externí odkazy ===
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Meteorologie Meteorologie na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_hydrometeorologick%C3%BD_%C3%BAstav Český hydrometeorologický ústav na české Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Meteorology Meteorology na anglické Wikipedii]
 
[[Kategorie:Informační systémy a nástroje]] [[Kategorie:Ovzduší]] [[Kategorie:Klima]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)