Editace stránky Koloběh dusíku

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Zkontrolujte a pak potvrďte změny zobrazené níže.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
 
[[Image:Nitrogen cycle cs.svg|right|thumb|Zjednodušené schéma koloběhu dusíku.]]
 
[[Image:Nitrogen cycle cs.svg|right|thumb|Zjednodušené schéma koloběhu dusíku.]]
Hlavním procesem přirozeného biogeochemického cyklu dusíku je fixace atmosférického dusíku do organických a anorganických sloučenin působením půdních bakterií a jiných mikroorganismů a v menší části v důsledku některých procesů v [[atmosféra|atmosféře]], například blesku. Člověk vyrábí [[dusíkatá hnojiva]] a pěstuje plodiny, na jejichž kořenech jsou bakterie fixující dusík. Těmito procesy je poutáno v globálním měřítku přibližně stejné množství dusíku jako procesy přirozenými. Vázaný dusík se zejména ve formě dusičnanů rozptyluje atmosférickým a zejména vodním transportem. Sloučeniny dusíku jsou důležitým činitelem [[wikipedia:cs:Eutrofizace|eutrofizace]] neboli obohacování živinami. Pokud jsou živinami obohaceny [[wikipedia:cs:půdy|půdy]], mění se výrazně složení přirozené vegetace, přibývá druhů, kterým svědčí vysoký obsah živin a specificky dusíku. Ve vodním prostředí pak nastává komplikovaný sled procesů, jehož výsledkem je výrazná degradace vodního prostředí spojená s hnitím velkého množství vodních organismů.
+
Hlavním procesem přirozeného biogeochemického cyklu dusíku je fixace atmosférického dusíku do organických a anorganických sloučenin působením půdních bakterií a jiných mikroorganismů a v menší části v důsledku některých procesů v atmosféře, například blesku. Člověk vyrábí dusíkatá hnojiva a pěstuje plodiny, na jejichž kořenech jsou bakterie fixující dusík. Těmito procesy je poutáno v globálním měřítku přibližně stejné množství dusíku jako procesy přirozenými. Vázaný dusík se zejména ve formě dusičnanů rozptyluje atmosférickým a zejména vodním transportem. Sloučeniny dusíku jsou důležitým činitelem eutrofizace neboli obohacování živinami. Pokud jsou živinami obohaceny půdy, mění se výrazně složení přirozené vegetace, přibývá druhů, kterým svědčí vysoký obsah živin a specificky dusíku. Ve vodním prostředí pak nastává komplikovaný sled procesů, jehož výsledkem je výrazná degradace vodního prostředí spojená s hnitím velkého množství vodních organismů.
  
 
{{koloběhy}}
 
{{koloběhy}}
Řádek 14: Řádek 14:
 
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolob%C4%9Bh_dus%C3%ADku Koloběh dusíku na české Wikipedii]
 
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolob%C4%9Bh_dus%C3%ADku Koloběh dusíku na české Wikipedii]
 
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_cycle Koloběh dusíku na anglické Wikipedii]
 
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_cycle Koloběh dusíku na anglické Wikipedii]
*[[wikipedia:cs:Dusík|Dusík na české Wikipedii]]
 
*[[wikipedia:en:Nitrogen|Dusík na anglické Wikipedii]]
 
  
 
[[Kategorie:Ovzduší]]
 
[[Kategorie:Ovzduší]]

Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce: