Index biotické integrity: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
==Definice biotické integrity==
==Definice biotické integrity==
Biotická integrita je schopnost akvatického (sladkovodního) ekosystému podporovat a udržovat rovnovážné, integrované, adaptivní společenstvo organismů, které má druhové složení, diversitu a funkční organizaci srovnatelnou s přírodními habitaty regionu<ref name=Karr>Karr J.R., Dudley D.R., 1981. Ecological perspective on water quality goals. Environmental Management 5: 55-68</ref>.
Biotická integrita je schopnost akvatického (sladkovodního) ekosystému podporovat a udržovat rovnovážné, integrované, adaptivní společenstvo organismů, které má druhové složení, [[wikipedia:cs:biologická diverzita|diverzitu]], a funkční organizaci srovnatelnou s přírodními habitaty regionu<ref name=Karr>Karr J.R., Dudley D.R., 1981. Ecological perspective on water quality goals. Environmental Management 5: 55-68</ref>.


==Co je index biotické integrity?==
==Co je index biotické integrity?==
Řádek 18: Řádek 18:
[http://en.wikipedia.org/wiki/Index_of_biological_integrity Index biotické integrity na anglické Wikipedii]
[http://en.wikipedia.org/wiki/Index_of_biological_integrity Index biotické integrity na anglické Wikipedii]


[[Kategorie:Povrchové a podzemní vody]]
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Skupina E]]
[[Kategorie:Skupina E]]

Verze z 9. 1. 2009, 09:55

Definice biotické integrity

Biotická integrita je schopnost akvatického (sladkovodního) ekosystému podporovat a udržovat rovnovážné, integrované, adaptivní společenstvo organismů, které má druhové složení, diverzitu, a funkční organizaci srovnatelnou s přírodními habitaty regionu[1].

Co je index biotické integrity?

Jedná se o metodu, s jejíž pomocí se stanovuje schopnost přírodního vodního systému dlouhodobě (trvale) udržet vyrovnané společenstvo (např. ryb), které svým druhovým složením a funkční hierarchií nejlépe odpovídá přirozenému společenstvu v dané oblasti. Určení přirozeného složení organismů v ekosystému není vždy snadné, protože konkrétně ve střední Evropě jsou mnohé toky ovlivňovány po staletí a o původní fauně máme pouze málo informací.

Index biotické integrity (Index of biotic integrity-IBI) představuje ekologický přístup k biomonitoringu, tedy ke změnám v prostředí a následně ve společenstvech způsobených různorodými faktory ať už antropogenními nebo přirozenými.

Strukturální složky IBI zahrnují druhovou bohatost, habitatové guildy a počty jedinců[2]. Funkční složky se skládají z potravních a trofických kategorií, reprodukčních indexů, environmentální tolerance a individuálního stresu a skupinové kondice[2]. Např. pro pstruhové toky jsou významná kritéria: 1) proporce introdukovaných (nepůvodních) druhů, 2) celková biomasa, 3) proporce původních druhů, 4) proporce juvenilních (nedospělých) jedinců původních druhů a 5) proporce pstruha většího než 15 cm[3].

Každý znak rybího společenstva nebo metrický údaj je nakalibrován na minimálně ovlivněné podmínky referenčního území. Referenční podmínka je definována jako tok v oblasti s minimálními antropogenními disturbancemi. Určení numerického IBI skore je potom založeno na složené hodnotě vzniklé součtem každé z individuálních metrických hodnot a porovnání, zda-li se testovaná lokalita liší podstatně nebo minimálně od referenční[1].

Zdroje

  1. 1,0 1,1 Karr J.R., Dudley D.R., 1981. Ecological perspective on water quality goals. Environmental Management 5: 55-68
  2. 2,0 2,1 Simon T.P., Lyons, J., 1995. Application of the Index of Biotic Integrity to evaluate water resource integrity in freshwater ecosystems. En: Davis, W.S., Simon, T.P. (eds.) Biological assessment and criteria: tools for water resource planning and decision-making. Boca Raton: Lewis Publishers, 245-262.
  3. Braniš M.,Pivnička K. Benešová L., Pušová R., Tonika J., Hovorka J., 1999. Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí a ekologie. Karolinum, Praha, pp. 46.

Externí odkazy

Index biotické integrity na anglické Wikipedii