Green public procurement: Porovnání verzí

(Nová stránka: Pojmem green public procurement označujeme proces, kdy státní a veřejné instituce při svém nakupování upřednostňují výrobky a služby šetrné k životnímu prostředí....)
 
m
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 6: Řádek 6:
  
 
== Zdroje ==
 
== Zdroje ==
* [http://www.env.cz/__C1256D51007C88C5.nsf/$pid/MZPKHFAFI9LS Green Public Procurement] na stránkách MŽP
+
* [http://www.mzp.cz/cz/zelene_verejne_zakazky Green Public Procurement] na stránkách MŽP
  
 
== Odkazy ==
 
== Odkazy ==
Řádek 13: Řádek 13:
 
* [http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPPRFAVZVW0 Ekologizace prvozu MŽP]
 
* [http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPPRFAVZVW0 Ekologizace prvozu MŽP]
  
[[Kategorie:Udržitelné podnikání]] [[Kategorie:Dobrovolné nástroje v podnikání]]
+
[[Kategorie:Podnikání]] [[Kategorie:Dobrovolné nástroje v podnikání]]

Aktuální verze z 28. 3. 2011, 17:21

Pojmem green public procurement označujeme proces, kdy státní a veřejné instituce při svém nakupování upřednostňují výrobky a služby šetrné k životnímu prostředí. Mluvíme o environmentálně šetrných veřejných zakázkách.

Veřejné instituce patří v Evropě k největším spotřebitelům, jelikož utrácejí přibližně 16 % hrubého domácího produktu Evropské unie (což je suma odpovídající polovině hrubého domácího produktu Německa). Např. v roce 2002 činil objem veřejných zakázek (nákupů) v EU 1 450 mld. EUR. Veřejné zakázky proto představují potenciálně velmi silný nástroj k podpoře nákupu a využívání environmentálně šetrných výrobků a služeb.

Pokud veřejné instituce využijí svou kupní sílu k výběru toho zboží a služeb, které berou ohled také na životní prostředí, slouží tím jako příklad a mohou významně ovlivnit trh s takovým zbožím nebo službami. Průmyslu tím poskytnou reálné stimuly pro vývoj a produkci takového zboží. V oblastech některých výrobků, prací a služeb může být tento vliv obzvláště významný, jelikož nákupy prováděné veřejnými institucemi zde tvoří velký podíl na trhu - např. kancelářská technika, energeticky úsporné budovy a jejich vybavení, elektřina z obnovitelných zdrojů, veřejná doprava, apod.

ZdrojeEditovat

OdkazyEditovat

Externí odkazyEditovat