Fair trade: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
(- šablona)
 
Řádek 47: Řádek 47:
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==
 
===Reference===
 
===Reference===
{{Překlad|jazyk=cs |článek=Fair trade |revize=18334451 }}
 
 
<references />
 
<references />
  
 
[[Kategorie:Udržitelná spotřeba]]
 
[[Kategorie:Udržitelná spotřeba]]

Aktuální verze z 11. 1. 2021, 16:47

Logo ochranné známky Fair Trade

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Fair trade na české Wikipedii.


Fair trade (česky též spravedlivý obchod či férový obchod)  je sociální hnutí, jehož cílem je pomoci výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat trvale udržitelná obchodní schémata. Hnutí prosazuje platbu „spravedlivých cen“ za produkty, stejně jako dodržování sociálních a environmentálních standardů při produkci široké škály komodit. Zaměřuje se zejména na export z rozvojových do rozvinutých zemí světa. Šestici nejprodávanějších fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj,[1] dále také ruční práce, víno, čokoláda, květiny a zlato.[2] Cílem hnutí Fair trade je prosazovat větší rovnost v mezinárodních obchodních partnerstvích prostřednictvím dialogu, transparentnosti a respektu. Podporuje udržitelný rozvoj nabídnutím lepších obchodních podmínek a zajištění práv marginalizovaných výrobců a pracovníků v rozvojových zemích.

Spravedlivý obchod je založen na třech základních tezích:

 1. Producenti mají právo vyjadřovat jednotu se spotřebiteli.
 2. Existující světové obchodní praktiky podporují nerovné rozdělení bohatství mezi národy.
 3. Nákup produktů od výrobců v rozvojových zemích za spravedlivou cenu je účinnějším způsobem podpory udržitelného rozvoje než tradiční charitativní organizace a podpora.

Definice fair trade[editovat | editovat zdroj]

Nejrozšířenější definice fair trade byla vytvořena FINE (viz mezinárodní asociace):

„Fair trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích. Organizace Fair trade (podporované spotřebiteli) aktivně podporují výrobce i osvětu a prosazují změny v pravidlech a ve způsobech konvenčního mezinárodního obchodu.“

Hlavní cíle fair trade[editovat | editovat zdroj]

Pěstitelé fairtradového merlíku čilského
 • Zlepšit životní podmínky znevýhodněných výrobců zlepšením jejich přístupu na trh, posílením organizací výrobců, poskytnutím spravedlivých cen za výrobky a zajištěním kontinuity obchodních vztahů.
 • Rozvíjet příležitosti pro znevýhodněné výrobce, zvláště ženy a domorodé obyvatele, a chránit děti před zneužíváním v procesu výroby.
 • Zvyšovat informovanost spotřebitelů o negativním vlivu mezinárodního obchodu na výrobce, tak aby svou kupní sílu mohli využívat pozitivním způsobem.
 • Dávat příklad obchodního partnerství skrze vzájemný dialog, respekt a transparentnost.
 • Přispívat ke kampaním za změnu pravidel konvenčního mezinárodního obchodu.
 • Chránit lidská práva podporou rozvoje sociální spravedlnosti, environmentálně přijatelného chování a ekonomického zabezpečení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Annual report 2011-2012 (Výroční zpráva 2011-2012) [PDF online]. Fairtrade International, rev. 2012-09-04 [cit. 2013-08-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. BROUGH, David. Briton finds ethical jewellery good as gold. CA. . Dostupné online [cit. 2018-04-10]. (en-CA)