Ekologie: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
m (úprava odkazů do WP)
Řádek 26: Řádek 26:


=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologie Ekologie na české Wikipedii]
*[[w:Ekologie|Ekologie na české Wikipedii]]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Ecology Ecology na anglické Wikipedii]
*[[w:en:Ecology|Ecology na anglické Wikipedii]]


[[Kategorie:Pojmy prostředí]] [[Kategorie:Ekologie]]
[[Kategorie:Pojmy prostředí]] [[Kategorie:Ekologie]]


{{licence cc|Dlouhá, Jana}}
{{licence cc|Dlouhá, Jana}}

Verze z 26. 2. 2011, 19:57

Ekologie - odvozeno z řeckého "oikos", což znamená domov; má tedy být studiem "domácího života organismů". Zabývá se vzájemným působením mezi organismy a jejich prostředím.

Ekologie si uvědomuje životně důležité vazby mezi organismy a jejich prostředím (rostliny, na nich závislí živočichové, s nimi spojené toky chemických látek a působení fyzikálních faktorů prostředí nebo biotopu). Zavádí pojem ekosystém - rozumí jím holisticky uchopenou a prakticky rozeznatelnou entitu.

Předmět ekologie: organismy, populace (skupina jedinců téhož druhu na určitém území) a společenstva (soubor druhů, které se vyskytují společně v prostoru a čase).

Ekologie je věda, která se často pokládá za základ nového názoru (Weltanschauung). S pomocí ekologie se má zastavit postupující fragmentace vědních oborů. Její význam coby spojující a syntetizující síly přesahuje přírodní vědy a zahrnuje i vědy sociální a humanitní. Ekologický pohled tak lze použít ve všech oblastech života: v ochraně národního dědictví, přírody, urbanismu, umožňuje brát lidi jako komunitu, ekonomii jako organismus atd.[1].

Ekologický přístup (vycházející z metodiky ekologie) se ukázal jako vhodná cesta především pro holistické vyjádření organizace (tj. struktury + funkce), projevující se v mnoha komplexitách a dimenzích.

Témata

Ekologie a utváření sociálního klimatu

Nepřípustné využití ekologických principů za hranicemi discipliny

Příklady pro výuku

Ekologická botanika - čtení z učebnice

Zdroje:

  1. Keulartz, J. (1998): Struggle for Nature. A Critique of Radical Ecology. Routledge, London/New York, ISBN 0-415-18094-5, ISBN 0-415-18093-7 (váz.).

Odkazy

Externí odkazy