Ekologický automobilový sport: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m (Admin přesunul stránku Ekologický automobilový sport. na Ekologický automobilový sport bez založení přesměrování)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 27. 1. 2020, 08:12

Ekologická stopa motosportu ve světě[editovat | editovat zdroj]

Logo Formule E

Formule E - v roce 2014 se uskutečnil první ročník závodu ekologických formulí. Technické parametry těchto vozů musí splňovat stejná pravidla jako vozy Formule 1. Díky použitým technologiím dosahují ekoformule rychlostí přes 240 km/h, z nuly na sto to díky extrémně výkonným bateriovým článkům zvládne za necelé 3 s. Aby ekoformule vydržela celý závod, vývojáři přišli s novou technologií dobíjení, kdy se při brzdění ukládá část hybné energie do hnacích článků. Také hlučnost je podstatně nižší než během závodu F1.[1]

Oproti prvotnímu nadšení i divácky zajímavé netradiční disciplíně, běh v depu do nabitého auta, se k tomuto odvětví legendární jezdec Niky Lauda k tomuto sportu vyjádřil opovržlivě: „Pro mě to byla ta nejhorší věc, jakou jsem za dlouhou dobu viděl,“ prohlásil slavný Rakušan. „Auta vypadají jako hračky a plouží se po okruhu jedno za druhým – to pro mne není motosport," uvedl.[2]

Klasické závody F1 si v tomto roce daly za cíl být uhlíkově neutrální. Majitele formule 1 tím pádem čeká nelehký úkol. Jejich cílem je přestat přispívat ke globálnímu oteplování, což by rádi splnili do roku 2030.[3] O pět let dříve by už však chtěli, aby všechny velké ceny formule 1 byly uspořádány podle pravidel o udržitelnosti. Tedy, že na závodech už nebudou používány jednorázové plasty, ale pouze udržitelné materiály a veškerý odpad bude znovu využit, recyklován, nebo kompostován. K tomu také budou zavedena opatření, která povedou k ultra efektivní logistice a cestování. Fanouškům poskytnou organizátoři pobídky a nástroje, aby se na závody dostali zelenějším způsobem.[4]

Stoffel Vandoorne řídící vozidlo Gen2 Formula E na 2019 Hong Kong ePrix.

„Věříme, že formule 1 bude nadále průkopníkem automobilového průmyslu a ve spolupráci s energetickým a automobilovým sektorem připraví první spalovací motor s naprosto nulovou uhlíkovou stopou, což světu výrazně pomůže snížit emise,“ prohlásil Chase Carey, šéf formule 1 na webu BBC. Mezinárodní automobilová federace je z tohoto rozhodnutí nadšená; zda bude také tento příslib také splněn, je otázkou budoucnosti.[5]

Ekologická stopa motosportu v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice je stále populárnější motorally. V rámci tohoto trendu se již organizují závody ECO Rally. Tohoto závodu se mohou účastnit závodníci, jejichž vozy splňují podmínky provozu na pozemních komunikacích a musí mít také oficiální registrační značky vhodné pro tento účel. Kromě toho musí vozidla spadat do jedné z níže uvedených kategorií:[6][7]

Kategorie nulové emise:

 • Třída 1: Elektro Pohon výhradně elektrickou energií uloženou v bateriích.
 • Třída 2: Elektro‐vodík Kombinace pohonu elektrickou energií uloženou v bateriích a energií vyrobenou z vodíkových palivových článků.
 • Třída 3: Vodík Pohon elektrickou energií vyrobenou výhradně z vodíkových palivových článků.
 • Třída 4: Ostatní vozidla s nulovými emisemi

Kategorie emisní vozidla:

 • Třída 5: Hybrid, plug‐in hybrid
 • Třída 6: CNG, LPG, ethanol (E85)

V rámci pořádání závodu se pořadatel musí také zaměřit na umožnění přístupu k nabíjecím stanicím po dostatečně dlouhou dobu, aby měli všichni závodníci stejné podmínky.

Kromě seriálu ecorally se v České republice také při příležitosti udílení cen Zlatý volant, pořádá anketa Ecocar 2018.[8] O tom, kdo vyhraje cenu v oblasti ekologie, rozhoduje veřejnost. Tato anketa naváže na loňskou anketu Eko-počin roku. Zatímco v loňském roce byly nominovány nejen auta s alternativním pohonem, ale také nové technologické koncepty, posouvající toto odvětví dále, v letošním roce se ankety budou moci zúčastnit jen sériově vyráběná ekoauta. “Zvolený koncept má výhodu v tom, že můžeme nominovat větší množství jednotlivých modelů, kterých na trhu každým rokem přibývá. Loni anketu vyhrála rychlonabíjecí stanice pro elektroauta. Tentokrát je jisté, že vítěz bude mít čtyři kola.” vysvětluje výkonná ředitelka pořadatelské agentury Pozitif Jana Svobodová.[9]

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se dá eco motosport, v rámci motosportu jako takového, považovat za pouhou kapku v moři, je skvělé vědět, že i v rámci tohoto „neekologického“ sportu se dělají kroky k jeho „zekologičtění“. Ekologický motorismus je však ještě v plenkách a bude muset urazit dlouhou cestu, než bude motorismus ekologický a dostupný pro širokou veřejnost. Spíše než vývoj nových aut se jako problém jeví dostupnost nabíjecích stanic a také časová náročnost nabíjení. Z tohoto důvodu jsou spalovací motory nepřekonatelné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Ekologická formule: Sen se letos stane skutečností. E15.cz [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. 
 2. Ekologické formule? To není motosport, opovrhuje novinkou Lauda. www.sport.cz [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. (česky) 
 3. Formula 1 announces plan to be Net Zero Carbon by 2030. Formula 1 [online]. 2019-11-12 [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. 
 4. SWARZMANN, Marek. Formule 1 má jasný cíl. Chce být uhlíkově neutrální. www.sport.cz [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. (česky) 
 5. F1 details first sustainability plan. SportBusiness [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. 
 6. SPORTFOTO.MEDIA. Zlatý volant podruhé udělí cenu v oblasti ekologie. www.e-sportfoto.cz [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. (česky) 
 7. ECO Rally / Rally Bohemia 2019. www.rallybohemia.cz [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. 
 8. ECOCAR 2018: Zlatý volant podruhé udělí cenu v oblasti ekologie. Rozhodne veřejnost | Zlatý volant [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. (česky) 
 9. ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ ECO energy RALLY BOHEMIA 11. – 14. 7. 2019 [online]. Rally Bohemia [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]