Ekologická antropologie: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 1: Řádek 1:
'''Ekologické antropologie''' (''anglicky: ecological anthropology'') je směr v antropologii zabývající se výzkumem kultur jako adaptivních systémů v rámci přírodního prostředí.
+
'''Ekologická antropologie''' (''anglicky: ecological anthropology'') je směr v antropologii zabývající se výzkumem kultur jako adaptivních systémů v rámci přírodního prostředí.
<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html</ref>  
+
<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html</ref> Etablování ekologické antropologie jako subdisciplíny antropologie pak souvisí s prací Juliana Stewarda a jeho [[Kulturní ekologie|kulturně ekologickým přístupem]]. První ekologičtí antropologové chápali lidské společenství jako jednu z populací v rámci ekosystému, přičemž právě [[w:cz:Kultura|kultura]] hraje specifickou roli, kterou se tato populace pozměňuje a přizpůsobuje životnímu prostředí, proto zaměřili výzkum právě na interakci kulturních změn a okolního prostředí.
  
== Vznik a vývoj disciplíny ==
 
 
(rozvíjený od druhé poloviny 20. století)
 
  
  

Verze z 27. 2. 2014, 14:23

Ekologická antropologie (anglicky: ecological anthropology) je směr v antropologii zabývající se výzkumem kultur jako adaptivních systémů v rámci přírodního prostředí. [1] Etablování ekologické antropologie jako subdisciplíny antropologie pak souvisí s prací Juliana Stewarda a jeho kulturně ekologickým přístupem. První ekologičtí antropologové chápali lidské společenství jako jednu z populací v rámci ekosystému, přičemž právě kultura hraje specifickou roli, kterou se tato populace pozměňuje a přizpůsobuje životnímu prostředí, proto zaměřili výzkum právě na interakci kulturních změn a okolního prostředí.


Odkazy

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Ecological anthropology na anglické Wikipedii.

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Environmental anthropology na anglické Wikipedii.

Reference

Literatura

  • BENNETT, John William. (1976). The ecological transition: cultural anthropology and human adaptation. New York: Pergamon Press.
  • BOUKAL, Tomáš. (2012) Ekologická antropologie: kapitoly z dějin oboru. Pardubice: Univerzita Pardubice.
  • HALBICH, Marek, ed. a KOZINA, Václav, ed. (2012). Čítanka textů z ekologické antropologie: Amerika. Praha: Togga.
  • TRNKA, Radek, ed. a LORENCOVÁ, Radmila, ed. (2008). Antropoekologický přístup k problematice využívání ekosystémových zdrojů u vybraných mimoevropských společností. Praha: Zarzura.

Další zdroje

Journal of Ecological Anthropology

Anthropology and Environment Society