Alternativní zemědělství: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 37: Řádek 37:
 
*Alternative Farming Systems Information Center: http://afsic.nal.usda.gov/nal_display/index.php?info_center=2&tax_level=1
 
*Alternative Farming Systems Information Center: http://afsic.nal.usda.gov/nal_display/index.php?info_center=2&tax_level=1
  
*http://www.cipra.org/alpknowhow/bestpractice/Cadrg/
+
*Ekovesnička Čadrg. Příklady dobré správy. [online]. CIPRA, ; 2007 4. 20,[cited 2008 3. 25]. Available from: <http://www.cipra.org/alpknowhow/bestpractice/Cadrg/>.
  
 
== Odkazy ==
 
== Odkazy ==

Verze z 26. 3. 2008, 00:04

Druhy alternativních zemědělství

organické

ekologické ...

Ekologické zemědělství

Co to je

Ekologické zemědělství je taký způsob hospodaření, které se respektováním principů trvale udržitelného rozvoje snaží minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. Klade důraz na zachování kvality půdy, ohleduplné zacházení se zvířaty, a užívání výlučně přirozených metod ochrany úrody před škůdci, plevely a nemocemi. Vylučuje tedy užití syntetických pesticidů či umělých hnojiv.

Principy

Produkt : Biopotraviny

Trvale udržitelné zemědělství

Permakultura

Příklady v ČR

Ekovesničky

Ekovesničky jsou typickým příkladem dobré praxe v oblasti zemědělství, dodržují se v nich totiž principy trvale udržitelného rozvoje ve všech jeho rovinách – sociální, ekonomické, i ekologické. Za účelem jejich dosažení kombinují různé z výše zmíněných praktik alternativní zemědělské produkce.

Mezinárodní komise pro ochranu Alp CIPRA například uvádí jako exemplární příklad dobré praxe slovinskou ekovesničku Čadrg. [1]

- stručně o poloze, povaze a historii ekovesničky : alpská vesnice na okraji pohoří Triglav, která se zaměřuje na ekologickou výrobu sýrů v rámci 4 propojených ekofarem. Navzdor odlehlosti se obyvatelé dokážou uživit tradičními aktivitami.

- o projektu : účastníci, aktivity, proces, finanční stránka

- výsledky a dopady


Zdroje

Odkazy

Externí odkazy

  • Článek o možnostech zabezpečení trvale udržitelného rozvoje zemědělství v Evropské unii. Použitelný pro stránky ohledně Aplikace principů TUR v politikách EU tj. např. pro "ekonomické nástroje", "ekologická daňová reforma", etc.
Tvrdoň, J.: Efektivnost dotačních politik a trvale udržitelný rozvoj zemědělství, ČZU. Dostupný z WWW: <http://www.agris.cz/etc/textforwarder.php?iType=2&iId=137342&PHPSESSID=d8>.
  • Článek o zjištěních tří nedávných studií provedených v Německu, USA a Skotsku, které ukázaly, že ekovesničky mají nejnižší ekologickou stopu.
Dostupný z WWW: <http://www.ekovesnicky.cz/view.php?cisloclanku=2008030005>.