Alternativní využití věcí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Alternativní využití věcí je proces, ve kterém se objekt s určitým účelem použití transformuje či přeskupí na objekt s alternativní hodnotou použití.

Popis

Alternativní využití je stejně staré jako lidská civilizace; způsoby, kterým si různé společnosti novým a tvůrčím způsobem přizpůsobovaly artefakty starších kultur je dnes předmětem mnoha výzkumů.[1] V 21. století je alternativní využití věcí často používáno domácími kutily i uměleckými organizacemi jako odpověď na ekologickou a ekonomickou krizi 21. století. Některé výzkumy spojují toto hnutí s americkým levicovým a pravicovým libertariansmem.[2][3]

Alternativní použití znamená, že předmět využijeme způsobem, který původní výrobce předmětu nezamýšlel. Obvykle se toto využívá u předmětů, které považujeme za nepotřebné, zastaralé či za odpad. Dobrým příkladem muže být tzv. zemědům, který používá pneumatiky jako izolační stěny a lahve jako skleněné stěny. Dalšími příklady alternativního použití může být použití pneumatik na ochranu boků lodí a ocelových či plastových sudů jako krmných žlabů či kompostovacích nádob. Popílek z filtrů z elektráren je využíván jako přísada do betonu, což zvyšuje jeho pevnost. Často jsou také využívány opotřebované oděvy jako hadry.[4]

Ne všechno alternativní využití věcí je ovšem nezbytně šetrné k životnímu prostředí, např. při snaze o znovuvyužití starých nákladních aut se můžeme potýkat s vysokými provozními náklady s ohledem na vysokou spotřebu a také emise mohou být velmi vysoké. Naopak, ekologicky příznivá může být přestavba aut na elektrická, ačkoliv úvodní náklady na tuto přestavbu mohou být vysoké.

Příklady

Elektronika

 • Staré chytré telefony s operačním systémem Android, které mají malé výpočetní kapacity, nejsou z toho důvodu již využívány obsahují pravděpodobně tříosý akcelerometr s dobrými parametry a mohou tak být použity jako amatérský seismografický uzel pro distribuované seismografické projekty, jako je např. síť Quake-Catcher Network.

Architektura

 • Využití starých budov je rostoucí trend ve stavebnictví - využití starých továrních hal na byty (lofty), staré doky proměněné na nákupní centra, restaraurace.[5][6][7]
 • Využití zrušených železničních tratí na cyklostezky.[8]

Léky

 • Ukazuje se, že některé léky lze používat i na léčení jiných nemocí, než na které byly původně určeny. Výhodou je, že u těchto léků jsou velmi dobře známy vedlejší účinky a také se velmi často jedná o generika, která nepodléhají licenci. Příkladem může být použití thalidomidu na léčení rakoviny.[9]

Odkazy

Reference

 1. Medieval recycling. Harvard Gazette. 2010-04-12. Dostupné online [cit. 2018-07-27]. (en-US) 
 2. MALEWITZ, Raymond. The Practice of Misuse: Rugged Consumerism in Contemporary American Culture. Stanford University Press, 2014.
 3. WATKINS, Evan. Throwaways: Work culture and consumer education. Stanford University Press, 1993.
 4. 100 Ways to Repurpose and Reuse Broken Household Items. DIY & Crafts. 2014-05-03. Dostupné online [cit. 2018-07-27]. (en-US) 
 5. ASSEFA, Getachew; AMBLER, Chelsea. To demolish or not to demolish: Life cycle consideration of repurposing buildings. Sustainable Cities and Society. 2017-01, roč. 28, s. 146–153. Dostupné online [cit. 2018-07-28]. ISSN 2210-6707. DOI:10.1016/j.scs.2016.09.011.  
 6. BLOSZIES, Charles. Old Buildings New Designs: Architectural Transformations. [s.l.]: Princeton Architectural Press, 2013. 
 7. C., Chan, Rebecca. Old Buildings, New Ideas: Historic Preservation and Creative Industry Development as Complementary Urban Revitalization Strategies. ScholarlyCommons. 2011. Dostupné online [cit. 2018-07-28]. (anglicky) 
 8. HORNE,, Mary. Temporary Use of Pop-Up Environment’s Potential for Repurposing Neglected Buildings and Spaces. , 2014 [cit. 2018-07-28]. . Georgia State University. . Dostupné online. (anglicky)
 9. Europe calls for more drugs repurposing / General / Generics / Home - GaBI Online - Generics and Biosimilars Initiative. www.gabionline.net [online]. [cit. 2018-08-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazyLogo TACR.pngTato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu "Odpovědná spotřeba – podklady pro vzdělávání k udržitelnému životnímu stylu“, podpořeného v letech 2018–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.