Ablace: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 274 bajtů ,  25. 2. 2019
m
(Není zobrazeno 13 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Úvod ==
== Úvod ==
Základ slova je latinského původu. Ablatio = odnést pryč, snést, odejmout, odchlípit.<ref name="ccc">http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/ablace</ref>. V tomto případě se vztahuje k odtávání a odnosu hmoty ledovce, ale v rámci geologie také k odnosu horninových částic (zvětralin) větrem; vyvátí.<ref name="bbb">http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?ablace</ref>.  
Základ slova je latinského původu. Ablatio = odnést pryč, snést, odejmout, odchlípit.<ref name="ccc">ABZ slovník cizích slov [online]. 2009 [cit. 2009-06-25]. Dostupný z WWW: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/ablace</ref>. V tomto případě se vztahuje k odtávání a odnosu hmoty ledovce, ale v rámci geologie také k odnosu horninových částic (zvětralin) větrem; vyvátí.<ref name="bbb">PETRÁNEK,J.Geologická encyklopedie [online]. 1993 [cit. 2009-06-26] Dostupný z WWW: http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?ablace</ref>.  


V poslední době je to jeden z významných ukazatelů globální změny klimatu. Zvýšená míra tohoto procesu zvláště u vnitrozemských ledovců se jeví jako zásadní problém, kterým je třeba se urychleně zabývat.
V poslední době je to jeden z významných ukazatelů globální změny klimatu. Zvýšená míra tohoto procesu zvláště u vnitrozemských ledovců se jeví jako zásadní problém, kterým je třeba se urychleně zabývat.
Řádek 7: Řádek 7:


== Definice ==
== Definice ==
"Ubývání hmoty ledovce táním nebo sublimací, deštěm a zemským teplem." Od 20. století je ubývání vnitrozemských ledovců i Antarktidy urychleno nárůstem globální teploty.<ref>Braniš, M. (ed.) a kol., 1999: Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí a ekologie. Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 46 stran</ref>.
"Ubývání hmoty ledovce táním nebo sublimací, deštěm a zemským teplem." Od 20. století je ubývání vnitrozemských ledovců i Antarktidy urychleno nárůstem globální teploty.<ref>BRANIŠ, M. (ed.) a kol., 1999: Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí a ekologie. Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 46 stran</ref>.
<br/>  
<br/>  
== Proces ablace ==
== Proces ablace ==
Při tání ledovce dochází k uvolňování velkého objemu vody, která s sebou odnáší značné množství materiálu a to hlavně z půdního profilu, ale také z geologického podloží a dochází tak vlastně k vodní erozi. To platí samozřejmě hlavně pro horské ledovce, které jsou tak zdrojnicí pro tzv. divočící ledovcové řeky a ledovcová jezera.
Při tání ledovce dochází k uvolňování velkého objemu vody, která s sebou odnáší značné množství materiálu a to hlavně z půdního profilu, ale také z geologického podloží a dochází tak vlastně k vodní erozi. To platí samozřejmě hlavně pro horské ledovce, které jsou tak zdrojnicí pro tzv. divočící ledovcové řeky a ledovcová jezera.


"Ledovce jako otevřené geosystémy mají vstup a výstup. Vztah mezi vstupem a výstupem ledu, firnu a sněhu je označován jako bilance ledovce a je zpravidla vyjadřován ve vodním ekvivalentu (tj. v množství vody vznikající táním). Vstup označujeme jako akumulaci, tj. všechny pochody, které jsou spojeny s přírůstkem sněhu, firnu nebo ledu v ledovci. Výstup označujeme jako ablaci, tj. všechny pochody spojené se ztrátou hmoty v ledovci. Čára oddělující na ledovci zónu akumulace od zóny ablace je označována jako čára rovnováhy" <ref name="a">Grygar, R., Jelínek, J. (2008): Geografie pro technické obory, přednáška 10., Institut Geologického Inženýrství – HGF, VŠB - TU Ostrava (cit. 2008-11-26). Dostupné na: http://geologie.vsb.cz/geomorfologie/Prednasky/10_kapitola.htm</ref>.
"Ledovce jako otevřené geosystémy mají vstup a výstup. Vztah mezi vstupem a výstupem ledu, firnu a sněhu je označován jako bilance ledovce a je zpravidla vyjadřován ve vodním ekvivalentu (tj. v množství vody vznikající táním). Vstup označujeme jako akumulaci, tj. všechny pochody, které jsou spojeny s přírůstkem sněhu, firnu nebo ledu v ledovci. Výstup označujeme jako ablaci, tj. všechny pochody spojené se ztrátou hmoty v ledovci. Čára oddělující na ledovci zónu akumulace od zóny ablace je označována jako čára rovnováhy" <ref name="a">GRYGAR, R., Jelínek, J. (2008): Geografie pro technické obory, přednáška 10., Institut Geologického Inženýrství – HGF, VŠB - TU Ostrava (cit. 2008-11-26). Dostupné na WWW: http://geologie.vsb.cz/geomorfologie/Prednasky/10_kapitola.htm</ref>.
<br/>
<br/>
[[Soubor:ablace.jpg]] <br/>Vztah mezi zónou akumulace a ablace oddělené čárou rovnováhy<br/>Zdroj: autor
[[Soubor:ablace.jpg]] <br/>Vztah mezi zónou akumulace a ablace oddělené čárou rovnováhy<br/>Zdroj: autor


== Ekologické vztahy ==
== Ekologické vztahy ==
Řádek 23: Řádek 23:


== Příklad ==
== Příklad ==
Jako příklad nám může posloužit Scheefernský ledovec na německé nejvyšší hoře Zugspitze (2962 m). Severní ledovec na Zugspitze, který původně tvořil se současným jižním jediný celek, ztratil v roce 2007 za horkého letního dne až 35 miliónů litrů vody (tolik spotřebuje za jeden den například Brno).  
Jako příklad nám může posloužit Schneefernský ledovec na německé nejvyšší hoře Zugspitze (2962 m). Severní ledovec na Zugspitze, který původně tvořil se současným jižním jediný celek, ztratil v roce 2007 za horkého letního dne až 35 miliónů litrů vody (tolik spotřebuje za jeden den například Brno).  
Mimořádně silné tání "věčného ledu" způsobily hlavně vysoké teploty v letních měsících. Rtuť teploměru se dostala až o rekordních 3,3 stupně Celsia nad dlouhodobý průměr. Období tání ledovců se protáhlo až na 100 dnů proti 50 až 60 dnům z předchozích let.<ref name="bbb"/>
Mimořádně silné tání "věčného ledu" způsobily hlavně vysoké teploty v letních měsících. Rtuť teploměru se dostala až o rekordních 3,3 stupně Celsia nad dlouhodobý průměr. Období tání ledovců se protáhlo až na 100 dnů proti 50 až 60 dnům z předchozích let.


[[Soubor:Schneeferner.JPG‎|Ledovec Schneeferner]]  <br/> Scheefernský ledovec .<ref>http://commons.wikimedia.org/wiki/</ref>. <br/>
Na následujícím snímku je vidět severní Schneefernský ledovec, jehož plocha je dnes 36 ha a největší mocnost 70 m. (Pro porovnání, jižní Schneefernský ledovec má plochu už jen 17 ha a největší mocnost jen 27 m)<ref name="bbb"/>


== Zdroje ==
[[Soubor:Schneeferner.JPG‎|Ledovec Schneeferner]]
Schneefernský ledovec.
 
== Odkazy ==
=== Zdroje ===
<references/>
<references/>


== Odkazy ==
=== Související stránky ===
=== Související stránky ===
[[Hydrosféra]]<br\>
*[[Hydrosféra]]
[http://cs.wikipedia.org/wiki/Ledovec Ledovec]
*[[w:cs:Ledovec|Ledovec]]
 
=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
http://geologie.vsb.cz/geomorfologie/Prednasky/10_kapitola.htm
*http://geologie.vsb.cz/geomorfologie/Prednasky/10_kapitola.htm
 
*[[w:en:Glacier|Ledovec - na anglické Wikipedii]]
[http://en.wikipedia.org/wiki/Glacier Ledovce - anglická wiki]


=== Literatura ===
=== Literatura ===
Braniš, M. (ed.) a kol., 1999: Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí a ekologie. Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 46 stran.
*Braniš, M. (ed.) a kol., 1999: Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí a ekologie. Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 46 stran.
 
*Čihař, M., Hřebík, Š., Růžičková, J., Třebický, V. (eds.) (2007): Udržitelný management přírodě blízkých oblastí. Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Ústav pro životní prostředí, strana 46
Čihař, M., Hřebík, Š., Růžičková, J., Třebický, V. (eds.) (2007): Udržitelný management přírodě blízkých oblastí. Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Ústav pro životní prostředí, strana 46
*Lukšík,J. Budou v roce 2050 Alpy bez ledovců? [online] 19.7.2007 [cit. 2009-06-26] Dostupné na WWW: http://21stoleti.cz/blog/2007/07/20/budou-v-roce-2050-alpy-bez-ledovcu/
 
*[[w:cs:Sublimace|Sublimace]] na české Wikipedii
[[http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?AA_SL_Session=7183950d8f96d0ec29a3b44ed63cae48&nocache=invalidate&sh_itm=53454748190b79aa9889896b1104fd4f&sel_ids=1&ids%5Bx206e8a8a907a4e60b59411480734d633%5D=1 www.ekolist.cz]]
 
http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2007071918
 
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sublimace


[[Kategorie:Skupina F]]
[[Kategorie:Půda a horninové prostředí]]
[[Kategorie:Klimatické změny]]
1 550

editací

Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu