Wiki - metodika/Možnosti využití Wiki ve výuce/Wikipedie a výuka

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

O tom, zda studenti, zvláště na vysoké škole mohou používat Wikipedii pro svou vědeckou práci se vedou v akademickém světě vášnivé spory - většina těchto sporů však vzniká z nepochopení toho, co Wikipedie skutečně je. Faktem je, že převážná část studentů, ale i akademických pracovníků Wikipedii používá[1]. Učitelé by tento fakt měli vzít na vědomí a přizpůsobit se tomu[2]

Přitom jak ve Wikipedii samotné [3], tak i na jiných místech internetu[4] můžeme najít dost jasné návody, jak by Wikipedie měla být na akademické půdě používána.


Stručné zásady používání Wikipedie na akademické půdě

Wikipedie není primární zdroj

Wikipedii nelze v žádném případě brát jako primární literatura, často nebývá považována označována za literaturu/zdroj terciální [3], takže, i když se to některým studentům nelíbí, nelze ji v dobré vědecké práci citovat jako zdroj (samozřejmě, pokud neděláme přímo výzkum Wikipedie samotné).

Provádějte váš výzku korektně. Pamatujte, že jakákoli encyklopedie je výchozím bodem výkumu, nikoli koncový.

Wikipedie je skvělá pro získání obecného chápání předmětu, než se ponoříme do zkoumání. Pak je ale řeba se ponořit se do svého tématu, s využitím knih a článků a jiných vhodných zdrojů, které poskytnou lepší základ. Výzkum z těchto zdrojů bude podrobnější, přesnější, pečlivěji odůvodněný, a (ve většině případů), spolehlivě recenzovaný, než souhrn, který jste našli v encyklopedii. To teprve budou zdroje, které můžete citovat.

  • Wikipedie je skvělá pro kontrolu obecných znalosti, které jste zapomněli, jako třeba datum zahájení první světové války, nebo bod varu rtuti. Taková obecná fakta však není třeba ve vědecké práci citovat.
  • Všeobecná fakta, která se však relativně rychle mění, jako je třeba počet obyvatel Angoly, lze nalézt na Wikipedii, ale to je nejlepší ověřit informace pomocí spolehlivějšíích zdroů na internetu, jako je např. CIA World Factbook.
  • Naopak, velmi "obskurní detaily", jako jsou jména zakladatelů Strany sociálních demokratů Hunchakian, může být velmi těžké najít bez pomoci encyklopedie Wikipedia. V těchto případech je Wikipedie ideální, protože to vám umožní najít informace, jakož i zdroje, kterými můžete výzkum potvrdit. Ani v těchto případech by však neměla být citována Wikipedie, ale měli byste projít primární zdroje, které najdete pod většinou článků ve Wikipedii. Neobsahuje-li strtánka ve Wikipedii odkazy na zdroje, uvažte jiné způsoby, jak je vyhledat. Stránka na Wikipedii vám může například ukázat klíčová slova, která máte použít při hledání zdrojů v různých databázích. Další dobrou pomůckou může být nástroj "Odkazuje sem", přápadně "kategorie" na dolní části stránky, pomocí kterých můžeme najít příbuzné stránky, které třeba primární zdroje obsahují.


Pužívejte vlastní úsudek. Ke všem zdrojům informace je třeba přistupovat kriticky

Wikipedie nemůže náhradit literaturu, kterou vám doporučí váš pedagog. Je možné, že doporučená literatura je dostupná přímo na internetu, možná budete muset navštívit univerzitní knihovnu, nebo i další instituce. V případě internetových zdrojů je třeba vzít v úvahu spolehlivost instituce, která tyto zdroje uveřejňuje, zvláště obezřetně je třeba postupovat v případě "citlivých" témat (např. problematika islámu, současná politická situace atd.)

Wikipedie je produktem celosvětové komunity každý může zlepšit její kvalitu. Pokud v ní najdete chybu, neváhejte a tuto chybu opravte, je to velmi jednoduché.


Jak je to s kvalitou "featured articles"

http://firstmonday.org/htbin/cgiwrap/bin/ojs/index.php/fm/article/view/2721/2482

Poznámky a literatura

  1. Použití Wikipedie univerzitními studenty ukazuje např. studie Head, Alison, AND Eisenberg, Michael. "How today’s college students use Wikipedia for course-related research" First Monday [Online], Volume 15 Number 3 (26 February 2010) http://www.uic.edu/htbin/cgiwrap/bin/ojs/index.php/fm/article/view/2830/2476
  2. Příkladem pochopení situace může být např. prof. Jan Sokol - http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Sokoljan, který se, na základě zjištění reality stal velmi aktivním "wikipedistou"
  3. 3,0 3,1 http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Academic_use
  4. např. na stránce http://www.gearfire.net/4-ways-wikipedia-needing-cite/, nebo na http://chronicle.com/blogs/wiredcampus/wikipedia-founder-discourages-academic-use-of-his-creation/2305