Editace stránky Ekonomické ukazatele

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
==Některé pojmy==
== Hrubý domácí produkt ==
===Environmentálně upravená čistá tvorba kapitálu===
Ukazatel tvorby kapitálu po odečtení nákladů spojených se spotřebou přírodního kapitálu.
===Environmentálně upravený čistý domácí produkt===
''Též EDP''
Získáme odečtením nákladů spojených s čerpáním a degradací přírodních zdrojů z čistého domácího produktu (NDP).
===Environmentálně upravený národní důchod===
Získáme připočtením čistých důchodů ze zahraničí k environmentálně upravenému čistému domácímu produktu. Je doporučován také dodatečný odpočet čistých nákladů spojených s přenosem znečišťujících látek přes hranice.


== Témata ==
klíčový ukazatel vývoje ekonomiky. Představuje souhrn hodnot přidaných zpracováním ve všech odvětvích v činnostech považovaných v systému národního účetnictví za produktivní (tj. včetně služeb tržní i netržní povahy). Je charakterizován také jako celková peněžní hodnota (ve stálých cenách) finální produkce vyrobené za určité období (obvykle jednoho roku) výrobními faktory umístěnými v dané zemi, bez ohledu na jejich vlastníka. HDP je uznávaným klíčovým indikátorem ekonomické úspěšnosti jednotlivých států. Z hlediska životního prostředí je kritizován a nazýván falešným ukazatelem proto, že:
*[[Hrubý domácí produkt]]
*odráží pouze takovou ekonomickou aktivitu, která odráží finanční toky. Nezachycuje převážnou část práce v rodinách a obcích, kterou vykonávají v rozvojových zemích převážně ženy;
*[[Index lidského rozvoje]]
*nerozlišuje mezi aktivitami, které škodí prostředí a těmi, které mu prospívají
*započítává stejným způsobem "nemoci" i jejich "léčbu" (HDP se zvyšují při vyšší spotřebě tabáku i v důsledku léčby nemocí souvisejících s kouřením)
*přírodní zdroje nemají žádnou finanční hodnotu
*nezapočítává hodnoty, kterých si lidé cení, pokud nejsou spojeny s finančními toky.
 
== Index lidského rozvoje (Human Development Index - HDI) ==
 
Index lidského rozvoje představuje jeden z pokusů, jak vyjádřit kvalitu lidského života (human well-being). Tento index je uveřejňovaný od roku 1990 ve známé statistické publikaci „Zpráva o lidském rozvoji“ (Human Development Report), která je každoročně vydávaná pod záštitou UNDP (United Nations Development Programme).
 
Diskuse o tom, co to kvalita lidského života vlastně je a jak ji měřit, probíhaly v průběhu osmdesátých i devadesátých let. Není sporu o tom, že člověk vede kvalitní život, když se v dobrém zdravotním stavu dožije vysokého věku, když je mu poskytnuto patřičné vzdělání, má přístup k takovým materiálním statkům, aby si mohl zajistit slušnou životní úroveň, je obklopen lidmi, které má rád, kterých si váží a kteří mají rádi a váží si jeho, když se může účastnit správy věcí veřejných.
HDI je vypočítáván na základě tří kategorií faktorů: lidské zdraví, úroveň vzdělanosti a hmotná životní úroveň. Vlastní konstrukce HDI prošla v minulých deseti letech určitým vývojem, jeho tři základní složky však zůstali nezměněny. Lidské zdraví je v současnosti vyjádřeno jako průměrná očekávaná délka života při narození, protože tento demografický ukazatel v sobě nejlépe zahrnuje všechny negativní i pozitivní vlivy, které lidské zdraví ovlivňují. Úroveň vzdělanosti se stanovuje jako podíl gramotného obyvatelstva a jako kombinovaný podíl populace z příslušné věkové skupiny navštěvující školy prvního, druhého a třetího stupně. Hmotná životní úroveň je vyjádřena jako hrubý domácí produkt na osobu v USD, který je přepočítáván na paritu kupní síly.


== Ukazatele stavu prostředí ==
== Ukazatele stavu prostředí ==


Jasné signály o stavu prostředí i jednotlivých jeho prvků souvisí významně s ekonomickými aktivitami člověka. Ke sledování vzájemných vazeb (tedy odrazu lidských aktivit na stavu prostředí, příčin a důsledků změn) lze využít například
Jasné signály o stavu prostředí i jednotlivých jeho prvků souvisí významně s ekonomickými aktivitami člověka. Ke sledování vzájemných vazeb (tedy odrazu lidských aktivit na stavu prostředí, příčin a důsledků změn) lze využít například
*[[Indikátory udržitelného rozvoje|Indikátory udržitelného rozvoje]]
*[[Indikátory udržitelného rozvoje|indikátory udržitelného rozvoje]]
*[[Analýza materiálových a energetických toků|Metody materiálové a energetické bilance]]
*[[Analýza materiálových a energetických toků|metody materiálové a energetické bilance]]
*[[Ekologická stopa|Ekologickou stopu]].
*[[Ekologická stopa|ekologickou stopu]].


== Zdroje ==
== Zdroje ==


*COŽP UK (2005): [http://cozp.cuni.cz/COZP-13.html Indikátory udržitelného rozvoje].
COŽP UK (2005): [http://cozp.cuni.cz/COZP-13.html Indikátory udržitelného rozvoje].
 
 
{{pahýl}}
 
[[Kategorie:Ukazatele stavu prostředí]]
[[Kategorie:Ekonomické pojmy]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablony použité na této stránce: